| Nuzicnume a întrebat:

In timpul Escalelor se poate ieși din aeroport?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti, daca nu eu tara care iti necesita viza speciala.
trebuie insa sa stii ca trebuie sa faci iar toata procedura de control de securitate

| nopainkiller a răspuns:

Iesirea din aeroport e permisa cand ai drept de intrare in tara respectiva (viza sau drept de intrare fara viza). Tara din care vii si cea inspre care te duci n-au relevanta. Stiu ca e nasol sa-ti petreci cateva ore in aeroport, dar chiar n-ai timp de turism, din pacate sad. Pana iesi, pana te prinzi unde gasesti un taxi, pana ajungi in oras, trebuie sa-ti cauti un taxi ca te intorci, si e mai mare stresul si deranjul decat daca stai si te plictisesti in duty-free. Plus ca n-ai sa apuci sa vezi nimic, mai mult te enervezi. Eventual sa gasesti un taximetrist care sa-ti faca un tur ultra-rapid de oras, si sa te intoarca inapoi - dar probabil ca ar costa mult mai mult decat face. Daca poti sa-ti gasesti o legatura mai tarziu, si sa ai minimum 7 ore la dispozitie, atunci merita, dar e foarte obositor. Eu am fost in multe locuri in care nu m-am incumetat sa ies din aeroport, chiar si cu o fereastra mai mare (5-6 ore), desi sunt foarte aventuroasa si plimbareata in general.