| FastLock a întrebat:

In vara anului acesta 2019, vreau sa plec in Spania pe 1 iunie. In perioada aceea eu o sa am 17 ani si 10 luni, practic o sa mai am 2 luni pana fac 18 ani si devin adult. Compania de WizzAir poate sa ma lase sa plec singur avand in vedere ca sunt aproape adult? Si as vrea sa stiu ce suma in cere pentru insotitor de bord in caz ca nu ma lasa.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aproape major nu înseamnă major

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cat timp esti minor nu compania aviatica nu te lasa ci nu poti iesi din Romania fara declaratia ambilor parinti si insotitor major.
Taxa pentru insotitor maor din partea companiei o gasesti pe site-ul oficial al acesteia.

| FastLock explică (pentru Ioandelasal):

Nu e problema de aprobare, ma interesesaza daca pot sa ies din tara la 17 ani si 10 luni fara insotitor

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru FastLock):

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul, am scris foarte clar ca nu se poate, citez: "nu poti iesi din Romania fara declaratia ambilor parinti si insotitor major."

| FastLock explică (pentru Ioandelasal):

Bun, am citit, deci pot sa ies din tara cu WizzAir singur cu aprobarea lor

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru FastLock):

Esti foarte neintelegator, intelegi exact contrariul celor spuse si repetate de mine.
Este obligatoriu insotitorul maor si acesta, in cazul tau, poate fi persoana desemnata de compania aviatica. Vezi pe site-ul lor daca trebuie sau nu sa platesti pentru acest serviciu.