| YesorNo a întrebat:

Pentru cei care au fost pe Rarau, ce traseu recomandati? Cu plecarea din Pojorata. Sau e mai ok din Campulung?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Toate sunt frumoase. Cel din Pojorata este larg, cu multe zone de popas.
Cel din zona Campulung Est era putin mai frumos, impadurit. Nu am apucat sa merg pe el de cand s-a modernizat, dar ca peisaj mi-a placut.
Mai era si varianta dinspre Chiril (pe drumul Vatra Dornei-Brosteni), ala e frumos ca peisaj, dar este foarte ingust, periculos daca te intalnesti cu alte masini.
Deci, la sigur mergi prin Pojorata. Daca esti cu bicicleta sau pe jos, recomand celelalte variante, pentru un peisaj mai frumos.

| YesorNo explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Suntem un grup ce vine cu trenul, nu avem masina. Deci cel recomandat este prin Campulung Est? Si pe unde ati recomanda sa o luam ca sa ajungem sa urcam pana la Pietrele Doamnei?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru YesorNo):

Exact din gara Campulung Est, traversati caile ferate si mergeti pe strada aia inainte, spre munti. De acolo incepe traseul, initial printre case, apoi urcarea pe Rarau pe niste serpentine, pe langa o manastire... Nu mai retin exact. Spre Pietrele Doamnei e un singur drum, la care duc toate cele 3 variante de urcare. Initial ajungi la Cabana Rarau (mai nou se cheama Hotel Alpin), iar din parcarea cabanei, traseul spre pietre se vede clar, pe partea stanga (cabana si piatra soimului fiind pe dreapta).
Sa luati provizii la voi, ca preturile de acolo sunt cel putin exagerate.
https://hotelalpinrarau.ro/