| MarySophie a întrebat:

Poate un copil de 17 ani sa calatoreasca singur in tari straine, fiind iesit din Romania?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Da, poți. După ce ai ieșit din România, nu te mai întreabă nimeni de sănătate dacă ai pașaport / C.I. valabil.
Nu te lua după @Anestezia - ea le știe pe toate, dar din păcate niciun lucru corect.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu. Copilul minor se poaet intoarce neinsotit in Romania, dar nu poate calatorii singur prn lume.
In Uniunea europeana este un pic mai simplu, dar in tarile non UE este nevoie de viza turistica.

| MarySophie explică (pentru Violleta2022):

De tarile din UE vorbesc. Daca se poate trece dintr-o tara in alta fara parinte.