| Andonis_Bertaru_1999 a întrebat:

Am 15 ani, am achizitonat bilet de avion fara insotitor dar, pe procura mea este specificat faptul ca, calatoresc insotit.( Pe site wizz air este adresat faptul ca, copii cu varste care depasesc 14 ani pot calatorii neinsotiti si pe propria raspundere)
Eu as vrea sa stiu daca imi va trebui un insotitor sau nu...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Declaratia notariala (nu procura), data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, este necesara pentru a putea iesi din Romania, altfel nu te lasa sa iesi.
Insotitor major poate fi si personalul de bord de pe avion, daca asa scrie in declaratie si nu-ti trebuie alt insotitor major.

| Andonis_Bertaru_1999 explică (pentru Ioandelasal):

"Copiii în vârstă de peste 14 ani pot călători cu Wizz Air pe cont propriu."
Deci, eu am scris pe Declaratie notariala, procura sau ce o fi. ca voi calatorii insotit,,,, iar biletul este achizitionat fara insotitor.
Eu vreau sa stiu daca ma vor da jos din avion ca n am insotitor happy sau nu va fi nicio problema eu avand 14+ ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca pe procura este mentionat "cu insotitor" atunci nu poti sa pleci fara insotitor!
La vama in aeroport vei fii oprit, pentru ca nu poti pleca singur!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Andonis_Bertaru_1999):

Nu este vorba de calatorie ci de iesirea din Romania, fara insotitor major nu-ti da voie sa iesi.
In declaratie trebuie specificat un insotitor major, indiferent ca este o persoana fizica cu care mergi sau este specificat personalul de bord.