| AndreeaMadalinvfdd5 a întrebat:

Am 17 ani, as vrea să călătoresc cu avionul intr-o țară străină, singura, din Statele unite mai exact, ce pot face pentru asta? Ce acte îmi sunt necesare? Și cu ce avion pot pleca? Cei de la Wizz Air nu accepta minori neînsoțiti din câte am înțeles. Țin să menționez că la întoarcere voi fi însoțită de o persoana majoră. Ce pot face?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa obtii viza pentru SUA. Ai nevoie de pasaport si declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in SUA si indica un insotitor maor, acesta poate fi si personalul de bord de pe avion. Unele companii aviatice percep o taxa pentru insotitor. Cauta avioane care fac cursa Romania - SUA.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu poti parasi tara fiind minora fara imputernicire de la ambii parinti.
+ iti trebuie pasaport pentru Sua.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica vrei sa zbori singura in SUA?

In primul rand ai nevoie de viza pentru SUA, accordul parintilor si un insotitor major

Si nu te panica, Wizz air nu zboara in America.

Avioane ai o gramada de ales... trebuie doar sa cauti