| Mihaiut a întrebat:

Am decis sa vin din Spania in Romania cu masina.Aceasta este in leasing pe numele mamei mele.Asigurarea de asemeneape numele unui prieten ( numele meu NU apare nicaieri). Intrebarea este DE CE ACTE AM NEVOIE PENTRU TRECEREA FRONTIEREI? Tin sa mentionez ca nici mama nici respectivul asigurarii NU ma insotesc? Dau funda

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procura autentificata notarial ca ai voie s-o folosesti. Procura cred ca trebuie de la amandoi.

| Melcul a răspuns:

Iti trebuie o procura de la propietar si actele masini.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de o procura de la proprietar

| Mihaiut explică:

Am inteles ca trebui acord de la firma de leasing?

| mihai69 a răspuns:

În primul rând, mama ta ar trebui să solicite de la firma de leasing o procură pentru a i se permite să scoată mașina din țară. Apoi, să meargă la notar și să-ți facă ție o procură prin care să te împuternicească să ieși cu mașina din țară și s-o folosești. Cât despre asigurare, aceea în mod normal trebuie să fie valabilă indiferent dacă titularul este sau nu în mașină. (vorbind despre asigurarea de răspundere civilă - pentru CASCO s-ar putea să existe clauze de interzicere a cedării dreptului de a o conduce, sub rezerva anulării asigurării).
Acum, dacă ai merge doar în spațiul Schengen, n-ar fi probleme, că nu te mai întreabă nimeni nimic, dar când ajungi la granița României sau țărilor fostei Yugoslavii (depinde ce traseu alegi), e posibil să ți se ceară documentele.

| eva79 a răspuns:

Procura trebuie, apeleaza cu incredere la www.rcabulgaria.eu