| Razvy_Razvan_1995 a întrebat:

Am un Golf 4 si am o problema la el..nu stiu din ce motive cateodata nu pot sa mai accelerez dau in gol.(apas pe pedala dar degeaba nu accelereaza)
Si tot mi se aprinde un becin bord cu numele de EPC de fiecare daca când mi se intampla...uni oameni mi-au zis ca clapeta de acceleratie este murdara si am curatato dar tot degeaba.
Si vreau ca cineva sa imi spuna ce pot sa ii fac, vreau un raspuns exact.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

EPC e un acronim pentru Electronic Power Control, adică mașina nu e controlată direct de pedale prin cabluri, ci electronic, prin fire și servomecanisme.
Cel mai probabil senzorul de la pedala de accelerație e pe cale să cedeze. Mergi totuși la un service.

5 răspunsuri:
| 4BubaNeagra a răspuns:

Deci...EPC este un sistem de siguranta al masinii, de ex. când e gheata pe jos, nu te lasa sa accelerezi, deoarece derapezi, si eu am Epc, iar când vreau să plec cu scarturi il dezactivez(am un butonas) daca mergi normal si se activează singur de nebun, inseamna ca ai o problema si trebuie sa mergi la un service, succes :-)

| GabrielStn a răspuns:

EPC inseamna ca ai ceva la motor... si trebuie sa il verifici. Trebuie sa mergi la cineva si sa iti pui masina pe tester pentru a afla care este codul erorii.

| GabrielStn a răspuns (pentru 4BubaNeagra):

Prietene. vezi ca ceea ce dezactivezi tu acolo e ESP ( Electronic Stability Program). Problema lui apare la EPC..care are legatra cu motorul.

| 4BubaNeagra a răspuns:

Bine de stiut

| blAster85 a răspuns:

Nu ai vagcom sa o scanezi? sau intra pe rosstech si vezi acolo erori in legatura cu epc.sau pe youtube iti las link-ul de la ross.
http://www.ross-tech.com