| MrLevy97 a întrebat:

ca sa iesi din tara cu un parinte iti trebuie declaratie de la celalalt parinte ca este de acord, si cand vin inapoi mai imi cere? cadn am iesit din romania mia ceruto acum sunt in italia si vineri plec cu mama la aeroport in italia imi cere acea declaratie?

Răspuns Câştigător
| tualmagemela a răspuns:

Nuuuu cand intri din nou in tara nu iti cere nimic happy! numai cand iesihappy :*:* un votulezzbatting eyelashes sper sa te ajute!happydar stiu din propia experienta:*

13 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Din cate stiu eu, nu mai ai nevoie la intoarcere, dar pentru orice eventualitate, ar fi bine sa aiba la ea.
Cel mai sigur, ar fi sa sunati la aeroport, acolo va va da informatiile de care aveti nevoie, si macar o sa fiti linistiti ca aveti la voi tot ce e nevoie, pentru ca poate noi iti spunem ceva gresit.

| Marct a răspuns:

Doar la iesire din tara ai nevoie de document. Nu e rau totusi sa il ai la tine, pentru siguranta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Declaratia este doar pentru iesirea din tara, la inapoiere nu ti-o cere. Numai bine!

| darrio2007 a răspuns:

Numai cand iesi. Dar in procura se specifica data revenirii in tara.Asa ca trebuie sa revii in tara pana la data respectiva.

| MrLevy97 explică (pentru darrio2007):

Pai eu am stat mai mult decat scrie pe procura, are ceva?big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru MrLevy97):

Posibil sa ai probleme la noi in tara.

| MrLevy97 explică (pentru darrio2007):

Mie nu mi-a zis nimeni ca nu pot sta mai mult dct scrie acolo dar acum cand o sa ies din Italia o sami ceara aia?

| darrio2007 a răspuns (pentru MrLevy97):

Nu cand iesi ci cand intri la noi in tara. Legea este a statului roman.Nu a italienilor.

| MrLevy97 explică (pentru darrio2007):

Man pai si ce o sa-mi faca daca mi-a expirat procura? adica pe ia era doua saptamani iar eu am stat doua lunibig grin

| darrio2007 a răspuns (pentru MrLevy97):

Deci scrie pe ea cat trebuia sa stai.Am pus aceasta intrebare pe un site si iti voi da raspunsul mai tarziu.

| MrLevy97 explică (pentru darrio2007):

Zice ca pot calatori in perioada 1. 1. 2012 - 1. 2. 2012 ce inseamna?

| darrio2007 a răspuns (pentru MrLevy97):

1 Ianuarie 2012- 1 Februarie 2012.Deci ai avut o luna.Sa intru pe site-ul unde am pus problema ta si iti voi raspunde.

| MrLevy97 explică (pentru darrio2007):

Toti mi-au zis ca nu-mi trebuie decat la iesirea din Romania asa ca aici la aeroport nu-mi mai cere ca ma intorc in Romania