| Animeforlifee9921 a întrebat:

Salut! Cand fac 18 ani,m-am gandit sa merg intr-o vacanta in Japonia,deoarece imi plac mult anime-urile si sunt foarte curioasa sa vad cum e acolo. O sa o iau si pe prietena mea cu mine. Credeti ca ne-am descurca pe acolo cu cazarea,mancarea etc? Trebuie sa stii japoneza ca sa te descurci,sau poti si cu engleza? Mie imi e si frica de avion,dar chiar as vrea sa ajung odata acolo. Cei care ati fost, cum a fost si cam cat timp faci cu avionul pana acolo?

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum sa nu va descurcati?
Le spuneti japonezilor ca va plac animeurile si va platesc ăia totul. De la transport pana la cazare. Vă mai dau si bonusuri.

| Simpatic a răspuns:

Esti mica inca de ani.
Ca sa mergi in Japonia pentru ca iti plac animeurile e ca si cum te-ai duce in SUA pentru ca iti place McDonalds happy
Dar Japonia este minunata, insa nu este o tara deloc ieftina, si nici nu au nimic in comun cu noi europenii!
Foarte scumpa este capitala Tokyo
Dar cu siguranta merita sa mergi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Waaa da ce oameni răi. Ce e baaa așa rău să viseze copilul la ceva constructiv?

Până una alta sunt zeci de video-uri pe YouTube chiar și youtuberi români care au documentate călătoriile în Japonia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credeti ca ne-am descurca pe acolo cu cazarea, mancarea etc?
Cred că nu, de aceea este bine să apelezi la serviciile unei agenții de turism.
Trebuie sa stii japoneza ca sa te descurci, sau poti si cu engleza?
Dacă ești încurcat, ai nevoie de japoneză ca să te descurci.
Mie imi e si frica de avion. Asta-i grav, dar poți merge cu trenul până la Vladivostok iar apoi cu vaporul.
cat timp faci cu avionul pana acolo? Te uiți pe vola.ro și afli.
Dar să-ți spun ceva. Din felul cum pui întrebările se vede că visezi cu ochii deschiși. Unii îi zic vis lucid.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca invatati bine cred ca e posibil sa mergeti cu Erasmus sau alte programe.Am colegi de facultate care s-au dus in diverse tari. Daca nu, se pot strange bani din salariu. Aveti timp pana atunci sa mai invatati si limba sau orice vreti.Nu inteleg de ce face lumea misto, caci nu e asa irealizabil visul vostru.Succes in noul an scolar.

https://www.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=calatorie+japonia

https://www.youtube.com/results?sp=mAEA&search_query=Excursie+japonia

| NeluKräuter a răspuns (pentru dullcat):

Erasmus e scheiße, i say it from my experienta

| johnnny123 a răspuns:

"Cand fac 18 ani, m-am gandit sa merg intr-o vacanta in Japonia"

Ai și buget pentru asta? Care ar fi acesta? Nu de alta, dar Japonia este una dintre cele mai scumpe țări.

"Credeti ca ne-am descurca pe acolo cu cazarea, mancarea etc?"

Asta depinde de foarte mulți factori. Cât de descurcăreață ești, câtă experiență de călătorie ai, ce buget ai, dacă pleci pe cont propriu sau cu o excursie organizată, etc

"Trebuie sa stii japoneza ca sa te descurci, sau poti si cu engleza?"
Crezi că toți turiștii care vizitează Japonia vorbesc japoneză?

| gabicoo a răspuns:

Mai bine mergi cu taxiul (dacă te temi de avion)! Faci jumate - jumate cu prietena ta imaginară și rămâi și cu bani de hotel de ***** stele! Pe prietena ta nu cumva o cheamă Sailor Moon și tu nu cumva ești Sandy Bell? La cei 11-12 ani ai tăi nu visezi cam multe?

| StoicAnalysis a răspuns:

Majoritatea sunt nationalisti, si vor prefera sa vorbeasca limba lor. Din ce am mai vazut pe la altii ce au mers acolo si au facut daily vlog-uri, cam undeva la 30% din japonezi, se uita la anime-uri. Cazarile sunt mici de marime si scumpute. Daca vrei sa mergi, recomand sa inveti cuvintele esentiale din limba lor si daca ai noroc, poate dai de cineva care vb engleza. Nu o sa intelegi deloc scrisul acolo, deci fi echipata in telefon cu o aplicatie ce scanezi cu ea scrisul si ti-l traduce pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și de unde aveți bani pentru vacanță? Câți ani aveți acum? Puneți mâna pe carte și lasăți prostiile!

| Animeforlifee9921 explică (pentru anonim_4396):

Eu 14, ea 12. Si da, invatam, nu mai trebuie sa ne sariti in cap toti cu cartea. Si bani o sa strang eu

| gabicoo a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Strângi bani din alocație? Nu? În ritmul ăsta vei ajunge în Japonia cam prin 2050! Până atunci se va inventa teleportarea și nu vei mai avea nevoie de avion!

| darrio2007 a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Vise, copilă, vise!

| LaviniuA a răspuns:

Scrii pe google Bucharest to Tokyo flights si iti apar zboruri, preturi si durata.
Nu ai de ce sa iti fie frica de avion. De regula pilotii stiu ce fac happy
Pentru cazare intri pe Booking, alegi orasul si iti apar hoteluri si preturi. Rezervarea si plata se fac online.
Pentru transport de la aeroport pana la hotel cred ca se cumpara bilet tot online.
Tinerii inteleg engleza. Cei batrani nu prea.

Răspuns utilizator avertizat
| NeluKräuter a răspuns:

Iti recomand Germania, deoarece berea este mai ieftina decat berea, si sunt multe animeuri pe aici de asemenea!
Da, trebuie sa stii japoneza in Japonia, dar in Germania trebuie sa stii japoneza aia germana.
Cu placere! :*

| xShad0w75 a răspuns:

Bună! Sună ca o idee minunată să îți petreci vacanța în Japonia!
Găsirea cazării nu ar trebui să fie o problemă majoră. Există o gamă largă de opțiuni, de la hoteluri de lux la hosteluri și pensiuni mai accesibile.
Iar mancarea din Japonia este faimoasă și diversificată.
Chiar dacă nu vorbiți japoneza, puteți să vă descurcați în engleză, mai ales în zonele turistice și în orașele mari. Cu toate acestea, cunoașterea câtorva cuvinte sau expresii de bază în japoneză poate fi utilă și apreciată de localnici.

Sper că ți-am fost de ajutor.