| Hilde31 a întrebat:

Salut dragilor, urmeaza sa plec in concediu din 1 octombrie pana in 14 octombrie in Republica Dominicana,am avion de la Budapesta cu escala la Paris si apoi directia Punta Cana, zborul va fi de aproximativ 12 ore. As dori sa stiu ce anume pot depozita in bagajul de cala,daca pot lua cu mine cosmeticele de care am nevoie(fonduri de ten,rimel,ruj,fixativ,gel de dus, creme de plaja. etc) cat si placa de intins parul. Altceva in afara de aceste lucruri sunt haine de vara deoarece este o tara exotica. In bagajul de mana am inteles ca nu pot cara decat 100ml de lichid ambalat in pungute transparente 20x20. Cel mai bun raspuns va fi castigator garantat! Va multumesc mult pentru suport!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

În bagajul de cală poți lua cam orice, mai puțin arme, droguri, explozivi, alcool și țigări peste o anumită limită etc.
În bagajul de mână poți lua până la un litru de creme și lichide, cu condiția să fie ambalate în recipiente mai mici de 100 ml fiecare, puse toate într-o pungă de plastic transparent resigilabilă.

10 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Tinut exotic este si Patagonia. Dar acolo este iarna mereu.
Oare nu ar fi mai bine sa intri pe site-ul companiei cu care zbori?

| Hilde31 explică (pentru Peridava):

Eu am sunat si la Budapesta de acolo de unde iau avionul dar acei angajati nu stiu aproape deloc limba engleza, nu m-am putut intelege cu ei iar pe site informatiile sunt foarte putine, de aceea am apelat la voi :-). Poate aveti experienta.

| BogdanM98 a răspuns:

Îți sugerez sa nu ai nimic din sticla sau machiaje în cuti pentru că aia trântesc bagajele alea în avion, mama mea a pățit -o toate sticluțe de parfum s-ar spart la fel sticla cu fond de ten.

| Hilde31 explică:

Salut Cristi, da asa este romanii au bani mai ales daca au pus candva mana pe carte si au un job bun dupa multa munca si chin. Pacat ca ma judeci atat de aspru. Nici nu ai idee prin cate am trecut ca sa ajung sa imi permit un asa concediu, au fost zile din copilaria mea cand mama nu avea bani sa imi cumpere de mancare... in loc sa judeci gandeste-te si la unele lucruri care sunt in spatele oamenilor. Cand eram in liceu si in facultate, eu invatam iar altii erau in cluburi cu prietenii si spargeau banii parintilor. Totusi ai putea sa ma ajuti cu un raspuns la intrebarea mea? Iti multumesc si iti doresc o zi minunata, multa sanatate si reusite!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tocuri porti?

| Hilde31 explică (pentru BogdanM98):

Imi pare nespus de rau prin ce a trecut mama ta, imi este oarecum si mi-e frica de acest lucru si deja imi dau batai de cap despre cum sa le pun in bagaj, fara ele nu as putea pleca...

| Hilde31 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Port tocuri numai la ocazii speciale, in rest sunt o persoana comoda, prefer tenisii. As dori sa dezbat doar raspunsuri la intrebarea pe care am adresat-o mai sus. Merci mult!

| Hilde31 explică (pentru mihai69):

Merci pentru acest raspuns. Il consider cel mai informativ pentru mine. O zi minunata iti doresc!

| mihai69 a răspuns (pentru Hilde31):

Cu plăcere! Drum bun și vacanță plăcută! Recomand să faci rost de o valiză tip Samsonite, din material plastic rigid și gros, pe care s-o și înfoliezi la aeroport. Lucrurile mai fragile să le învelești în prosoape sau tricouri și să le așezi departe (relativ) unul de altul și cât mai la mijlocul valizei. Eu am adus așa chiar și sticle de vin, care au ajuns cu bine.

| Hilde31 explică (pentru mihai69):

Perfect! Valiza Samsonite am, mersi mult pentru sfaturi :-)!