| Blueeyy a întrebat:

Salut, ma duc in vacanta in Slovenia pentru o saptamana, stie cineva ce documente trebuie sa am asupra mea?

Am cautat pe net dar am gasit doar raspunsuri contradictorii. Am nevoie de altceva in afara de pasaport? Este asigurarea obligatorie?

Răspuns Câştigător
| Uka925 a răspuns:

Salut! Daca esti major/ă, nu. Buletinul. Daca esti minor/ă, declarație de la notariat a părinților ca te încredințează cuiva in timpul călătoriei, pașaport, certificat, buletin.
Vacanță placuta!

| Blueeyy explică (pentru Uka925):

Multumesc! Chiar eram un pic stresat acum cand am citit ca ar putea fi nevoie de asigurare. ca na. e perioada pastelui si cam greu sa cumperi una acum

| suntserios a răspuns (pentru Blueeyy):

Greu sa faci asigurare? In maxim 2 minute iei online vreo 4 asigurări daca vrei.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a te informa corect si sigur cauta Conditii de calatorie in Slovenia, este site al MAE, actualizat mereu cu schimbarile petrecute.
La fel cand vrei sa mergi in alta tara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pașaportul este suficient

| Spritbere11 a răspuns:

Daca esti major si pleci cu masina iti trebuie :
actul de identiate[buletinul]
permisul
asigurarea masini in caz ca te opreste politia
rca ul masini
pasaport
Daca esti minor iti trebuie pasaportul si certificatul de nastere
Eu ti am spus ce imi iau eu in functie de situatie, sper ca ti a fost de folos.

| suntserios a răspuns (pentru Spritbere11):

Și care ar fi diferența între asigurarea mașinii și rca un mașinii?

| mihai69 a răspuns (pentru Spritbere11):

Ca minor NU ai nevoie de certificat de naștere, doar de pașaport.
Un major care conduce o mașină are nevoie în afară de act de identitate (c.i. SAU pașaport) mai ales de permis de conducere valabil.
===
On topic: da, asigurarea de călătorie nu e obligatorie, dar în multe cazuri e extraordinar de utilă și te poate scoate din multe încurcături. Și durează câteva minute s-o închei. (Atenție! Intră în vigoare abia a doua zi!)
Better safe than sorry!