| soccerbaa1231 a întrebat:

am o simplă intrebare. Este buletinul obligatoriu cand mergi cu trenu? Aştept un raspuns rapid.

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

In general, nu. Dar e bine sa il ai mereu asupra ta.
Insa la calatoria cu trenul sunt situatii cand e obligatoriu sa il ai. Atunci cand calatoresti cu bilete speciale (reduceri, gratuitati, etc) si trebuie sa dovedesti ca tu esti ala. Nu sunt admise alte acte in locul CI, chiar daca uneori si alea sunt necesare (carnet de elev, de student, etc).

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conform legii, este obligatoriu sa ai la tine un document de identitate valabil.
In tara, acest document este Carnetul de Identitate, valabil si in tarile UE.
In lipsa sau in afara tarilor UE, documentul de identitate este Pasaportul.
In unele tari (cum este si SUA) se accepta si alte documente de identitate, cum este permisul de conducere.

| darrio2007 a răspuns:

Biletul de tren este obligatoriu. Buletinul este obligatoriu doar daca esti prins fara bilet.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, buletinul este obligatoriu sa-l ai cu tine, tot timpul, inclusiv pe tren.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O călătorie cu trenul departe de casă, te scoate din mediul familial. localitatea ta.
Dacă ai bilet de tren valabil, iar nu alt tip de legitimație de călătorie, nu este nevoie să îți dovedești identitatea iar conductorul de tren nu are motiv și legalittatea să te legitimeze. Dacă însă nu ai bilet, ești înfractor, atunci se schimbă situația. Dar din nou, fiind departe de casă, poți intra chiar fără voia ta în incidente neprevăzute, sau situații medicale personale, care să deternine necesitatea să fii identificat. De câte ori ieși din casă sau de pe proprietatea ta în spațiul public, după lege este obligator să ai un act de identitate asupra ta. Lipsa lui este contravenție și se pedepsește.

| Bizon95 a răspuns:

Lal
funda la un raspuns fals, si alte raspunsuri FALSE pe aici
raspunsul este "nu" (sper ca simti ghilimoacili), daaaaar de fapt

BULETINUL ***TREBUIE*** SA IL AI TOT TIMPUL LA TINE

altfel poti sa iti iei amenda DOAR D'AIA, nu din alte motive

in plus, in cazul tau particular, cu trenul, daca ai ORICE tip de reducere OARECARE (elev, sudent, hadicapat, pensionar, etc.), atunci daca nu ai buletinul la tine poti fi dat jos la prima statie si indentificat, apoi o sa iti dea amenda ca nu ai buletinul la tine... iar asta se intampla pentru ca, daca nu ai buletin, atunci nu poti sa dovedesti ca tu esti proprietarul de drept al respectivei reduceri, si deci, mergi cu trenul fraudulos

| Ana7807820 a răspuns:

Dacă nu ai bilet, ai nevoie. Dacă ai bilet, nu ai nevoie.

| Orznek a răspuns:

Si eu am fost cu trenul si nu mi-a cerut buletinul, deci nu.