| anonim_4396 a întrebat:

Ati fost la pensiunea Flori din Vata de sus? Cum a fost? Cel mai complex raspuns primeste funda+vot

1 răspuns:
| Koala1234 a răspuns:

Https://www.google.ro/......ps?/search Superba statiune! Descriere:
Statiunea Vata de Jos este situata la 233 m altitudine, in judetul Hunedoara, la hotarul de vest al Muntilor Apuseni. Statiunea este inconjurata de paduri si adapostita de vanturi si isi intemeiaza renumele pe valoarea deosebita a apelor sale termale. Statiunea adaposteste izvoare minerale, ape
termale si ape sulfuroase.
Statiunea turistică este situata la 19 km distanta de municipiul Brad, 50 km distanta de municipiul Deva si 7 km distanta fata de granita cu judetul Arad.
Localitatea se afla in zona de deal si are forma unei "cupe" inconjurata de dealuri inalte si impadurite.
Cai de acces in Vata de Jos:
- cu trenul: din directiile Arad sau Oradea – vata de Jos;
- pe sosea: Deva – Vata de Jos( DN 76 + DJ 707, 58 km); Oradea – Vata de Jos(DN 76 + DJ 707, 142 km); Arad – Vata de Jos( DN 79 A + DN 76 + DJ 707);
Factori naturali de cura:
Doua izvoare si un put artezian ( 60 m adancime) cu ape minerale bogate in calciu, sulf, sodiu, magneziu, hipotone si usor radioactive, cu o temperatura de 36 – 37 grade Celsius
Proceduri terapeutice:
- bai calde cu apa minerala,
- bai reci in aer liber
- aerohelioterapie
- electroterapie.
Boli Tratate:
- reumatism degenerativ (spondiloza cervicala, dorsala si lombara, artroze, poliartroze)
- reumatism abarticular (periartrita scapulohumerala, tendinoze, tendomioze, tendoperiostoze),
- afectiuni neurologice periferice (sechele dupa polineuropatii, pareze usoare
- nevroza astenica,
- afectiuni cardiovasculare
- afectiuni hepatobiliare,
- afectiuni metabolice si de nutritie,
- afectiuni ginecologice (tulburari minore de pubertate sau menopauza),
- alte afectiuni (boli profesionale).
Obiective turistice sau locuri speciale din zona: Obiectivele turistice din zonă: :
* Bisericile din lemn din Ciungani, Basarabasa, Ociu, Ocişor, Căzăneşti (sec XV-XVIII) situate într-un minunat cadru natural
* Biserica Franciscana Baia de Cris
* Biserica din Ribiţa sec XIV
* Centrul de Ceramică – Tomeşti
* Complexul Tebea cu mormântul lui Avram Iancu
* Gorunul lui Horea
* Gorunul lui Avram Iancu
* Podul Grohotului
* Mănăstirea şi Muzeul Crişan
* Muzeul Aurului.
Adresa locatiei de cazare: Vata de Jos, Str. Calea Crisului nr. 48
Website: http://www.pensiuneaflori.ro