| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU. Dintre Olanda, Belgia, Danemarca, Norvegia, Suedia, ce tara ati alege pentru emigrare sau plecare, ca sa lucrati sau sa va mutati de tot acolo?

In prezent sunt inscris pentru programul Rural Northern, pentru Canada. Insa, tarile pe care le-am enumerat mai in sus sunt a 2-a varianta de emigrare mai rapida si mai usoara, in caz de nu voi putea deocamdata sa emigrez in Canada.
Am omis din lista de mai sus Germania, Franta, Spania, Austria, Italia, deoarece, din punctul meu de vedere, autoritatile si oamenii sunt deja obisnuiti acolo cu romanii plecati, si sunt foarte multi. As alege o tara in care, ca sa spun asa, sa nu fi plecat atat de multi romani acolo comparativ cu restul tarilor.

Poate aveti rude, sau propria voastra experienta, intr-una din aceste tari. Care ar fi cea mai buna alegere?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tara mea paterna este Germania iar cea materna România, as alege oricând tara mea paterna

| Violleta2022 a răspuns:

Alege tarile nordice unde au emigrat mai putini romani si unde ai sanse mai mari sa fii acceptat, daca indeplinesti conditiile lor.
Am emigrat acum 30 de ani in Australia si stiu cat de greu a fost atunci. De atunci, conditiile s-au inasprit dar totusi poti emigra pe profesie, daca esti norocos ca profesia ta sa fie pe lista de cerinte si sa ai varsta sub 30 de ani.
Engleza "avansat" este obligatorie si eliminatorie.

In America situatia este mult mai dura, ca acolo trebuie sa reusesti sa ai munca oficiala si sa rezisti 10 ani, ca sa obtii cetatenie americana.
Din pacate, in acest moment, atat America cat si Australia au suspendat vizele de emigrare, din cauza pandemiei.
Banuiesc ca-i o chestie temporara, iar la anul se vor redeschide.
Succes la examene si aplicatiile de emigrare!

| Brizbriz a răspuns:

Ucraina, e in Yurop, nu?hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Olanda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Olandaaa. trai bun parasute cate vrei? iar daca vrei cel mai top dintre toate suediaaa

| saftaiiustin a răspuns:

As alege dintre Olanda, Luxemburg, Germania.
In schimb daca as avea sansa sa lucrez in America n-as mai sta pe ganduri, mai ales sa obtin si cetatenie.

| Gego a răspuns:

O varianta ar fi Australia, Noua Zeelandă, Japonia, Islanda.

| DieterBortscher explică (pentru Gego):

As prefera doar din tarile Europene, acum, o alegere. Imi este destul deocamdata cu Canada, pentru ca sunt foarte multe documente de facut, test de limba engleza, traduceri de documente, vize, etc.

| Gego a răspuns (pentru DieterBortscher):

Anglia, Suedia, Norvegia....Chiar dacă în Anglia sunt mulți români, cred că dacă te acomodezi cu englezi, te vei comporta civilizat, vei fi un om onest, respectuos, linistit cuminte și te vei îndepărta de gândirea românească, de te vei acomoda foarte bine cu populatia de acolo, iar răsplata va fi pe măsură.(asta dacă esti dispus să te muți definitiv acolo).