| Okkultist a întrebat:

intrebare pentru un prieten:
,, Beneficiez de reducerea la biletul de tren CFR daca prezint carnetul de elev dar neavand poza? "

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca de la casa de bilete primesti reducerea, beneficiezi.
Eu, pe cand eram elev, circulam cu carnetul, la casa imi dadeau bilet redus, dar controlorul spunea de fiecare data sa-mi pun poza... Eu ii spuneam ca ii pot dovedi cu buletinul ca e carnetul meu, si trecea mai departe.
Deci, cel mai bine este sa ai poza.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu-i musai poza.E de ajuns sa aiba stampila scolii cu anul in curs!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu, trebuie sa ai poza si stampila. Adica sa fie vizat.

| Peridava a răspuns:

Fara poza, cum dovedesti ca este al tau (ma rog, al lui)? Va trebui sa plateasca diferenta la pretul din tren, adica la suprapret. Sau o amenda si mai mare.

| Bucuresti_Rutare_1994 a răspuns:

Salut!
Daca carnetul tau este vizat pe perioada anului scolar respectiv, beneficiezi de reducere indiferent ca ai sau nu poza pe acesta.
Sper ca te-am ajutat si astept funda.

| sweetdann a răspuns:

Trebuie sa aiba poza pe carnet! Iar poza sa fie stampilata! Cat sa prinda o margine de poza cu stampila si restul pe foaie! Astfel este autentificat valid si ca persoana care il foloseste si beneficiaza de reducerea la bilet este proprietarul de drept al carnetului!