| golfgt2006 a întrebat:

Salut! Urmează să plec în Bruxelles, particip la o activitate în cadrul facultății și am fost nevoit să îmi cumpăr bilet de avion singur. L-am cumpărat și am selectat opțiunea standard (+17 eur parcă) în care am și check in online. O sa zbor cu wizz air dus, ryanair intors. Intrebarea mea este: ce este acest check in online și cum se efectuează? Si a doua întrebare este ce aș fi făcut dacă nu îl cumpăram online? Dacă aveți alte întrebări pentru a-mi răspunde nu ezitați să le puneți. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci cand cumperi un bilet de avion sunt 2 pasi.

Primul pas este cumpararea efectiva a biletului pe care poti sa o faci cand vrei.

Al doilea pas este realizarea check-in ului care iti elibereaza efectiv biletul care se face cu cateva zile / ore in functie de compania aeriana.

Checkin online la wizz se poate face cu mult timp inainte. parca 30 zile era si il faci de pe site la ei, sigur vei gasi unde optiunea de check in. Sa ai la indemana codul rezervarii pe care ai platito si actele de identitate cu care calatoresti.

| golfgt2006 explică (pentru suntserios):

Mie mi-au trimis biletul de avion in pdf, asta inseamna ca s-a facut check in u singur?

| suntserios a răspuns (pentru golfgt2006):

Check in nu se face singur niciodată. Poate l a făcut agenția.

| golfgt2006 explică (pentru suntserios):

Hai ca am aflat pana la urma. mi au trimis un email sa il completez eu online si l am completat si au zis ca o sa mi l trimita cu maxim 6 ore inainte de zbor

4 răspunsuri:
| golfgt2006 explică:

Menționez că este prima oara când călătoresc cu avionul!