| spatarioana a întrebat:

Stiti cam cat costa un drum dus-intors cu autocarul din Romania pana in Londra? happy

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Drumul ține aproape trei zile:
http://www.autogari.ro/Transport/Bucuresti-London
Între București și Londra, pe drum, sunt circa 2500 km. Adică vreo 25 de ore de drum non-stop cu o viteză medie de 100 km/h. Ceea ce e cam greu de obținut cu un autocar. Plus că șoferii acestora trebuie să respecte un grafic de odihnă și NU pot conduce tot acest traseu fără cel puțin o noapte de odihnă. Fă tu socotelile și vezi că ajungi la duratele scrise pe acel tabel. Dacă mergi cu o firmă „fantomă" cu microbuze care nu sunt oficial declarate că ar transporta pasageri, o faci pe riscul tău. Eu unul, nu aș apela la astfel de oferte, chiar dacă prețul și timpul ar fi mai mici. E totuși viața mea în joc...
Prețul (cu Eurolines) este de 480 € dus-întors.
http://www.tui-travelcenter.ro/coach_booking.php
Dacă mai pui și ce mănânci și bei în astea două-trei zile... e mult mai indicat să mergi cu avionul!
Sau chiar și cu trenul (cca 36 de ore, oricum mai bine decât cu bus-ul, dar și mult mai confortabil):
www.forumtrenuri.com/t2580-ruta-cea-mai-ieftina-pentru-londra
http://www.greentraveller.co.uk/content/train-london-bucharest
www.seat61.com/Romania.htm#Option 2

| ionutalex13 a răspuns:

Cam 400 de euro cu low cost

| mihai69 a răspuns (pentru ionutalex13):

E vreo firmă de autocare low-cost?!? Nu de alta, dar întrebarea era despre transportul cu autocar...

| PainMax1985 a răspuns:

Recomand avionul, poate ajunge si la 30 de Euro, autocarul face 3 zile pe putin si e in jur de 300 de Euro, despre ce sa faci in Londra am scris aici http://multimedia-lateral-dezvoltatu.blogspot.ro/......neaos.html

| spatarioana explică (pentru PainMax1985):

O prietena care sta acolo mi-a zis ca drumul dus-intors costa cam 110-150 de lire si ca se face 2 zile cu autocarul, nu pe putin 3. laughing

| PainMax1985 a răspuns (pentru spatarioana):

150 de lire adica vreo 800 de Ron, deci tot acolo, si da hai fie 2 zile daca prinzi drum bun si vama libera tongue da doar dus

| spatarioana explică:

Autocarul cu care merge acea prietena se numeste Tarsin.

| mihai69 a răspuns (pentru spatarioana):

M-am uitat pe sait'ul firmei - cursele sunt pentru zona Moldovei, pentru prețuri trebuie să suni la ei. Durata e într-adevăr de o zi jumate(cu aproximație). Sincer, tot trenul ar fi opțiunea mea principală, dacă avionul nu intră în discuție.
www.tarsintrans.ro/Traseu/A4%3A+ROMANIA+(Radauti)+-+ANGLIA+(Londra)
www.autogari.ro/Transport/GuraHumorului-London
(aici aflăm că un drum poate fi în varianta cea mai ieftină 100 €. Numai dus).

| VoicuStefaneu a răspuns:

Mult = ))!