| alexalexandrusincerul a întrebat:

Stiu ca pentru o calatorie e nevoie de asigurare. Dar daca pleci intr-o tara UE doar pentru o singura zi, ca sa te intalnesti cu o cunostinta, mai trebuie asigurare medicala sau e suficient doar CI si bilet dus intos?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In tarile UE nu se cere obligatoriu sa ai asigurare. E doar o recomandare serviciile medicale in Europa fiind destul de scumpe.
Poti calatori fara probleme fara asigurare, daca iti asumi costurile in caz de ceva.
De asemenea poti obtine gratis un card european de asigurat care iti da dreptul la servicii medicale de urgenta gratis atat timp cat esti asigurat in unul din statele UE.

| sierra1 a răspuns:

Nu plăti nimic in plus! ceere-l pe ăsta, e dreptul tău

http://cas.cnas.ro/hih/page/procedura-de-obtinere-a-cardului-european.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E suficient.

| IarsiIar a răspuns:

Eu merg deseori cate o zi. Si nu mi-am scos alta asigurare decat ce am in tara. Nu merita costurile. Iar obligatorie nu este.
CI si biletul de calatorie daca mergi cu transport in comun (avion, tren, autobuz). Dar pe vamesi nu ii intereseaza biletul ci doar CI.