Întrebare recomandată | ForgotMyName a întrebat:

Voi cum credeti,care tara e mai frumoasa si merita vizitata, Estonia sau Norvegia? Astept sa imi dati si cateva informatii despre locurile cele mai frumoase din acele tari.

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Dintre Estonia şi Norvegia, aleg Norvegia, clar.

Orașe principale ale Norvegiei sunt: Oslo (capitală statului), Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand, Drammen, Skien, Tromsø și Molde.

Principalele atracţii turistice sunt următoarele:
-> Parcul Vigeland, Oslo. Cuprinde peste 200 de sculpturi şi 600 de figuri diferite din fier, granit, bronz sau oţel.
-> Preikestolen. Este o stâncă înaltă de 600 metri ce se înalţă deasupra fiordului Lyse, situat în apropiere de Stavanger.
-> Palatul Regal, Oslo. Este locul de unde se conduce activitatea de zi cu zi a monarhiei, şi unde trăieşte familia regală.
-> Catedrala Nidaros, Trondheim. Construită în 1070-1300, este cel mai valoros monument gotic din Norvegia. Exteriorul este bogat decorat cu statui ce reprezintă personaje biblice, episcopi locali şi regi.
-> Capul Nord. Cel mai nordic punct al continentului european, locul care oferă una dintre cele mai frumoase panorame.
-> Biserica Urnes Stave. Această biserică unică din lemn este situată într-o zonă pitorească în apropierea coastei, în fiordul Sogn.
-> Holmenkollbakken. Este o zonă faimoasă pentru săriturile cu schiurile, pe un deal, în Oslo.
-> Geirangerfjord. Este un loc ceresc, o combinaţie de vârfuri muntoase măiestuoase acoperite cu zăpadă, cascade sălbatice şi înconjurată de multă zăpadă.
-> Fortăreaţa Oscarsborg. Este un loc minunat pentru cei interesaţi de cultură, istorie şi natură.
-> Parcul Naţional Femundsmarka. Este una dintre cele mai mari zone naturale bine conservate din sudul Scandinaviei. Oferă condiţii excelente pentru canotaj, pescuit, precum şi peisaje încântătoare.

O zi frumoasă!

7 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

Eu zic ca Norvegia e mult mai interesanta din punct de vedere al atractiilor turistice fata de Estonia :)

http://www.turistik.ro/norvegia/obiective-turistice-norvegia

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Norvegia e altfel decat o tara continentala

| mihai69 a răspuns:

Norvegia fără nicio discuție!

| ForgotMyName explică (pentru Hydrangeaceae):

Iti multumesc mult! Unchiul meu trebuia sa decida in ce tara sa plece in vacanta cu familia lui, si a ales sa mearga in Oslo.Multumesc ca mi-ai dat mai multe detalii.

Răspuns utilizator avertizat