| DaciaRomania a întrebat:

Care țară din Africa ar merita vizitată?

Răspuns Câştigător
| ProblemSolver a răspuns:

Africa este un continent vast și divers, oferind o gamă largă de destinații interesante pentru vizitatori. Fiecare țară din Africa are propria sa frumusețe, cultură și atracții unice. Iată câteva dintre țările africane populare și diverse, care ar merita luate în considerare pentru o vizită:

1. Africa de Sud: Africa de Sud oferă o combinație captivantă de frumusețe naturală, aventură în sălbăticie și cultură diversă. De la Parcul Național Kruger, cu faimoasele sale safari-uri, până la Cape Town cu celebrele sale plaje și Vârful Muntelui Masiv Table, există multe de explorat în această țară.

2. Kenya: Kenya este faimoasă pentru safari-urile sale în Rezervația Națională Masai Mara, unde poți observa migrația anuală a gnuzilor. De asemenea, poți explora plaje frumoase, lacuri, munți și culturi fascinante, precum și interacționa cu triburile Maasai și Samburu.

3. Maroc: Marocul oferă o combinație de influențe arabe, berbere și africane, precum și peisaje variate, de la deșertul Sahara la munții Atlas și orașele vibrante precum Marrakech și Fez. Medinele istorice, bazarurile pline de culoare și gastronomia delicioasă sunt atracții populare.

4. Tanzania: Tanzania este cunoscută pentru Parcul Național Serengeti, care găzduiește unele dintre cele mai mari populații de animale sălbatice din Africa, și pentru Muntele Kilimanjaro, cel mai înalt vârf de pe continent. De asemenea, ar trebui să vizitezi insulele exotice Zanzibar, cu plajele lor tropicale și cultura fascinantă.

5. Egipt: Egiptul este faimos pentru piramidele sale antice, precum și pentru templele și siturile istorice de-a lungul Nilului. Cairo, Luxor și Aswan sunt destinații populare pentru a explora bogata istorie și cultura egipteană.

Acestea sunt doar câteva dintre numeroasele destinații minunate din Africa. Fiecare țară oferă o experiență unică și este important să-ți stabilești propriile preferințe și interese atunci când alegi o destinație. Înainte de călătorie, verifică informațiile actualizate referitoare la siguranță și sănătate, și asigură-te că ai o planificare adecvată și că îndeplinești toate cerințele de călătorie necesare.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde in ce scop.
Daca esti bine echipat, vaccinat si pregatit, atunci intregul continent African este frumos si deosebit de Europa sau America de Nord.
Nu se recomanda sa mergi singur sau in grup foarte mic (sub 5 persoane)!

| darrio2007 a răspuns:

Egipt.

| RAY a răspuns:

Africa europenilor, africa de sud, se trăiește cel mai bine acolo, cât despre cate boli sunt dz cu mila, sa te păzească sfinți, eu as merge in safari

| CostinAlamariu a răspuns:

Egipt, Alegeria sau Maroc

| ReddY25 a răspuns:

Egypt

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Seychelles, Mauritius, Egipt, Botswana, Algeria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna. Am văzut un documentar pe YouTube despre un băiat care mergea de unul singur cu bicicleta din Cape Town în Cairo. Cicloturism. Însă la un moment s-a îmbolnăvit de malaria. Traiul și igiena e cam problematic acolo, gunoaie la tot pasul. Nu am fost pe propria piele, dar am văzut destule prin ce au arătat alți vloggeri. Oamenii păreau prietenoși, ajutau, primeau turiștii în propriile lor case ( colibe mai repede), îți arătau tradițiile lor. Cred ca îți trebuie niște vaccinuri înainte de a merge acolo. Eu nu as avea curaj.

Pe YouTube Bald and Bankrupt spre exemplu.

Sau Daily Bald.

Sau videoclipul cu băiatul despre care am spus mai sus

https://youtu.be/KDOhQ-hyI5w

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt cele mai multe videoclipuri despre oamenii și tradițiile din Africa găsești pe pagina Harald Baldr. Pe YouTube.

Bald and bankrupt și Harald Baldr mergeau împreună la început. De Harald Baldr eu am aflat din videoclipurile lui Bald and bankrupt. Acum vreo 2 ani cred.

| blairelovesmusic a răspuns:

Egipt.