| Crysy a întrebat:

Vreau sa ma mut in New York credeti ca e o decizie proasta?

30 răspunsuri:
| ☁miss εïзutterfly☂ a răspuns:

Nup, muta-te oriunde numai in romania sa nu fie laughing

Răspuns utilizator avertizat
| RecycleBin a răspuns:

Nu deloc.multi si-ar dori sa faca asta.chiar si eu.adica nu merita sa renunti.am fost in america in oregon la verisoara mea, dar n-am trecut pe acolo[new york]presupun ca e frumos

| MadQueen a răspuns:

Da. Dar asta doar daca ai scoala si sti ce vrei sa faci acolo si ce vrei sa realizezi. Trebuie sa fii sigura pe tine si sa te informezi un pic cam ce ai de gand sa faci in continuare acolo. Altfel nu. Bafta happy

Răspuns utilizator avertizat
| LoveAngel223 a răspuns:

Daca ai bani necesar si sti engleza da... aa si daca ai primit viza sau primesti...

mira
| mira a răspuns:

Depinde ce ai aranjat acolo.

| Petronela a răspuns:

Nu

| Vizitiul a răspuns:

Aceasta concluzie o poti trage doar tu. Dupa ce vietuiesti acolo o perioada de timp, poti face comparatia si-n final poti trage concluzia. Nu-i o decizie proasta sa-ti schimbi stilul de viata, dar depinde de felul in care te integrezi.

| Vizitiul a răspuns:

☁miss εïзutterfly☂ Spui sa se mute oriunde, dar numai in Romania nu! Ok, dar ce s-ar intampla daca toti romanii ar fugii din patria lor? Noi, tinerii, vom reusii sa schimbam tara asta-n bine daca fugim cand dam de greu? Superficiala gandire, domnita.

| LiGhT015 a răspuns:

Sigur ca nu. Poti sa inveti engleza la perfectie poti chiar sa-ti faci prieteni acolo.Si in plus acolo e ieften nu ca la noi Criza!big grin Bafta!

| alexdacul92 a răspuns:

Ai vazut intr-un film sau pe internet cum arata New York-ul fetita draga si ai vazut cat de uimitoare sunt zgaraie-norii si te-au fermecat? Tara acasta nu este prfecta, inteleg, dar nici America! Nici acolo nu curge doar cu miere si zahar si nici acolo nu exista paradisul pe pamant! Normal ca tinerii sunt inebuniti de America, deoarece tot ceea ce ii pasioneaza vine de acolo. Parintele 2 are dreptate ce se poate alege de o tara, daca toata pleaca? Asta nu ajuta tara, ci mai degraba inrautatete situatia! Cunosc persoane care au facut greseala vietii lor plecand peste ocean. Se vede ce gandire au tinerii din ziua de astazi: se indragostesc de nu stiu ce vedete americane, vad nu stiu ce filme, videoclipuri si peisaje din S. U. A. si se viseaza acolo! Asa superficialitate si lipsa de patriotism nu am mai intalnit in viata mea! Fara suparare!

| MusicisMusic a răspuns:

Cred ca glumesti! Am locuit pentru 2 luni in New York iar acum merg destul de des acolo. Orasul e uimitor si intr-adevar nu curge apa minerala la robinet.Nu e atat de perfect dar e mai bine decat in Romania.As vrea sa ii contrazic e unii spunand ca nu toti care pleaca regreta.Am plecat din tara cand aveam 6 ani. Vroiam sa fim cat mai departe de o tara care ne-a facut sa suferim.Asa am luat avionul peste ocean si am aterizat in New York.Acolo am stat putin si am plecat mai departe in California-L. A. unde locuim si acum insa in New York nu ai nevoie de autoturism propriu pe cand in L. A. e mai mult decat necesar. Daca mergi cu parintii e si mai bine...Imi place ca ai ales New Yorkbig grin.Succes

| cmm a răspuns:

E o decizie proasta, acolo e multa poluare, chiriile scumpe, nu prea e de munca, sunt multe chestii pentru care NU m-as muta la NY. Dar daca ai castigat la loto, de ce nu? e viata ta, dar mai sunt atatea orase cu viata culturala bogata, cu liniste civilizatie, daca chiar vrei SUA, mergi la SAN FRANCISCO

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Daca ai aranjat acolo ceva, e ok happy

Pa, pa.

| DarkMusic a răspuns:

Nu, este un oras grozav happy

| Cryssbest a răspuns:

Dimpotriva, e o decizie inteleapta sa pleci din Romania cat mai poti. La ei 11 septembrie a avut loc o singura data, la noi se intampla zilnic - chiar daca nu apar avioane care intra apoi in cladiri! Si mentalitatea difera. Si nivelul de trai. Am prieteni care aici traiau decent, acolo si-au imbunatatit considerabil nivelul de trai. In plus, ei au reusit sa iasa din criza... ceea ce la noi nu se va intampla vreodata!

| alexdacul92 a răspuns:

Tradatorilor, sa va uitati si limba din partea mea si sa incercati sa agatati staruri, dar vedeti sa nu cumva sa va isterizati prea tare cand le vedeti pe strada! Precis aveti o groaza de-a postere la voi in camere ( cu Britney Spears, Justin Timberlake, 50 Cent etc.) care va acopera peretii la cat de multe sunt, dar vin din nou cu intrebarea: Cum ajutati tara daca plecati? Inrautatind situatia? Dar Grecia, care este o tara paralizata de proteste, greve si scandaluri, o tara aproape de faliment, ce ar fi mai bine sa faca oamenii de acolo? Sa plece trei sferturi din populatie in 3 luni? Ce credeti ca daca plecati in America, in 2-3 luni ajungeti veti trai in lux? Cunosc persoane care regreta ca au plecat peste ocean ( in Canada ) si nu au mai putut de dorul de tara, ca s-au ales cu slujbe umilitoare, ca si cum ar fi sclavi. Stati linistiti ca nu exista doar bogatie in America, exista destula saracie si acolo, ca doar nu e raiul pe Pamant. Si faptul ca un oras e frumos, este un motiv sa il vizitezi ca turist, nu neaparat sa te muti acolo, insa daca iti doresti asa de mult, foarte bine iti urez mult succes! Insa domnisoara cristina, ce ai patit? Ai visat urat azi-noapte? Fata ma uimesti ce poti debita! Dar de cand se darama zilnic blocurile la noi, unde ai auzit asa ceva? Suna putin cam patetic, fara suparare... dar nu aveti voi de unde sa stiti ce este aceea notiunea de patriotism si iubire de tara, ca doar vi s-au spalat prea tare creierul de la vedete americane si peisaje cu zgaraie-nori...scuzati-ma daca v-am suparat!

| Cryssbest a răspuns:

@Alexdracul92- voi ignora un raspuns atat de idiot. Te sfatuiesc sa-ti controlezi limbajul, ca pana la urma cu totii avem dreptul la o opinie, nu? Sau au inviat Ceausestii?
P. S. Era o metafora (11 septembrie). Ca nu ai putut pricepe - asta e alta poveste!
Daca prostia ar durea...
Pentru @Crysy - Revenind la discutia noastra, caci raspunsul meu il adresasem strict tie - poti pleca linistit/a. Am un amic care a plecat recent in SUA. M-am mirat de ce pleaca - acum il inteleg perfect! Intr-o tara ca asta nu te poti decat rata - vezi injuria la adresa mea!
P. S. Sa-mi trimiti si mie poze din Caraibe dupa ce te obisnuiesti cu decalajul de timp!happy

| Cryssbest a răspuns:

Parintele 2 - excelent sfat la partea cu "integratul" si chiar intelept. Din pacate, la cel de-al doilea comentariu ai scrantit-o. Intamplarea face sa am cunostinta de un caz cu totul aparte - o echipa, ca sa zic asa, de viitori specialisti, alcatuita din cadre didactice, ingineri, cadre medicale - care au fost formati SPECIAL pentru a deveni "elita Romaniei". S-au pregatit in strainatate, acolo unde au fost trimisi de Romania, si la intoarcere... au avut surpriza sa constate ca posturile fusesera acordate unor toparlani care aveau sprijin politic. Ca sa rezum, ceea ce trebuia sa fie elita Romaniei in plan profesional - ingineri, cadre didactice, cadre medicale - e data acum de someri care nu isi pot gasi de lucru, din cauza "pilelor"! Si parca numai ei?! Cata vreme nepotismul si pilele vor fi "baza" acestei tari in ceea ce priveste "profesionalismul", mi se pare firesc sa cauti varianta cea mai buna pentru tine si familia ta. Am vazut ca aveti pretentia de a o judeca pe Crysy fiindca "indrazneste" sa plece in strainatate. De unde stiti ca nu e cea mai buna solutie in cazul ei?! Cat de usor e sa -i tragem pe altii la raspundere, nu? Daca v-ar trimite bani ma indoiesc ca i-ati refuza, nu?
Daca vreti sa se schimbe ceva in tara asta de ****, schimbati-va voi mentalitatea - nu, nu ma refer la a va mula gandirea dupa cea occidentala. Ma refer la a avea o purtare cel putin decenta sau de ce nu, admirabila! De la a nu mai arunca gunoaie pe jos si scuipa in public pe strada si pana la a ajuta pe cineva fara sa asteptati o rasplata in schimb! La inlaturarea efectului de "turma" si la considerentul "merge si asa, taica/maica!", "refren" pe acre romanii il adopta de zeci de ani! Oricum, nu stiu de ce imi bat gura de pomana. N-ai cum sa ii explici prostului ca e prost - asta e dilema fundamentala a acestei tari!

| LLL2 a răspuns:

Nu e o decizie proasta, iar daca nu te obisnuiesti te intorci.

Răspuns utilizator avertizat
| Cryssbest a răspuns:

@Crysy - Ei, tocmai ieri am vorbit cu amicul. E bine, sanatos, si castiga o suma lunara pe care in Romania o castiga doar marii manageri... Am mentionat ca e genul pragmatico-sceptic, care stie ca nu tot ce zboara se mananca si e infipt in realitate?! E la New York acum.
Am un alt prieten in Canada - mereu se gandeste la Romania cu regret si i se face dor de tara lui - asta pana cand ajunge aici si isi reaminteste rapid de ce a plecat! Sunt cuvintele lui!
Toate cunostintele mele care au plecat, indiferent ca in Spania, Italia, SUA, Grecia, Canada etc sunt foarte multumite de nivelul lor de trai. Si de mentalitatea celor din jur, care nu se strang ca babele sa-i critice si sa le judece fiecare gest. Am un prieten care a ajuns, datorita faptului ca s-a mutat in Canada, sa lucreze in domeniul fibrelor optice si sa isi faca nunta in Barbados anul acesta. Un altul si-a achizitionat o Toyota rosie ultimul racnet.
Pot continua lista, dar nu vreau sa iti scriu un roman. Le-a fost greu la inceput, nu zic nu, dar orice inceput e dificil!

| alexdacul92 a răspuns:

Http://stirileprotv.ro/......video.html

Ma gandeam ca poate te-ar interesa! Daca vrei sa fii pregatita sa te muti acolo, trebuie sa stii si de populatia de sobolani din partea centrala a orasului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur, merita incercat.

| doaroaltaparere a răspuns:

Bai alexdacul92, esti incredibil! Mentalitate de tip comunisto-romaneasca.Cum ti-ai dat tu seama ca lipsa de patriotism si vizionarea media conduce tinerii pe cai gresite, facandu-i sa-si doreasca sa locuiasca in alta tara? Si ce argumente solide poti da pentru a arata ca dorinta asta de a locui in america e gresita? Exista o singura lume, doar colturile sunt diferite, cred ca nu mai poate fi vorba demult de tara, ci doar de individ-unde, cum si ce il face pe acesta implinit, unde se simte el liber si unde poate gusta, mirosii si simtii cel mai mult fericirea. Tu ori esti prea fericit in tara ta si nu concepi de ce ceilalti nu pot fi, ori nu vezi si nu vrei sa vezi dincolo de limitele in care traiesti, punand mai presus existenta patriotismului decat fericirea si linistea sufleteasca. Daca pe tine a fi patriot te face fericit si implinit, asta nu inseamna ca e valabil si pentru ceilalti. Uita-te in jurul tau, ce iti sugereaza tie tara in care traiesti? In fine.Si eu am locuit in New York timp de 4 luni de zile, nu laud cladirile, conditiile de viata si tot ce ma inconjura acolo, desi ar fi de laudat, laud oamenii de acolo, care asa cum ne-a obisnuit media sa credem-stupid americans-adevarat de altfel, stupid dar fericitii, intr-o permanenta stare de bine ce o simti in simplul treacat printre cladirile zgarie nori, oameni fericiti, care iti transmit fericirea indiferent de cat de greu iti e sa evoluezi profesional si personal tinand cont de barierele de limba, cultura si stil de viata.Cu siguranta ma voi intoarce in New York, nu stiu daca pentru totdeauna, sau doar pentru o zi, fiecare dintre noi ar trebui in viata asta sa vada si cum este peste ocean, nu sa isi doreasca neaparat sa traiasca acolo, ci doar sa vada America macar o data in viata. O sa se imbogateasca spiritual daca stie sa ia tot ce-i frumos de acolo!

| Dany_3208 a răspuns:

@alexdacul92. Daca ai un vis trebuie sa il indeplinesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai astepta nu mai sta pe ganduri, visul american e cel mei frumos, si in plus acolo poti sa primesti tot ce tara asta de rahat nu ti-a dat. fa-o indiferent de ce zic altii, ca mai rau ca la noi nu se poate!

| DeeGirl a răspuns:

Nu e o decizie proasta deloc... E cea mai buna pe care puteai sa o faci...
Mutate oriunde in U. S a nu o sa regretihappy...
Dar am si eu o intrebare va rog frumos
Cum poti sa pleci aud multa lume spunand am plecat
Cum?

| Vali_3837 a răspuns:

Eu am 15 ani si dupa ce termin facultatea (cam pe la 24 de ani) nimic nu ma opreste sa plec in New York, asta este visul meu, prefer sa mor decat sa mai stau aici. Unii spun sa nu te duci, asta pentru ca ei nu au avut posibilitatea sa plece, daca ar fi fost si ei macar o zi in New York, sau in alte orase din strainatate sa vada cat de mare este diferenta si civilizatia, iti spun eu ca nu ti-ar mai fi spus sa nu te duci.
Cineva a spus ca sunt sobolani in New York...pai logic ca sunt, in toata lumea asta mare sunt sobolani si daca stai sa te uiti in Romania sunt de 10 ori mai multi sobolani decat in New York, asta pentru ca la cata mizerie facem nici nu stiu cum de inca mai respiram...
In orice caz... nu te lua dupa cei care spun sa nu te duci, patriotism .bla.bla... faci rost de cat mai multi bani inainte sa pleci, ca sa poti sta cu chirie la cineva( sa te duci la un hotel nu ar avea rost. este prea scup si pentru ce? pentru inca un pahar de apa in plus?!), ca e imposibil sa nu gasesti unde sa stai, cat despre banii, daca ai liceu si facultate te angajezi undeva unde iti este cel putin bine! Succes, si du-te fara frica, ai incredere in tine!