| patria a întrebat:

Vreau sa plec in SUA. Vreau sa stiu cum pot sa trec granita Romaniei, cu o suma de 100.000 de euro sau mai mult? Ma gandeam sa imi fac un cont in banca aici, si sa ii scot cand ajung in sua... daca exista alte modalitatati de a iesi din tara cu o suma asa mare va rog sa raspundeti! happy

8 răspunsuri:
| 9eMMy3 a răspuns:

E cam nasol. de iesit oricum nu poti cu atatia bani, si daca iti faci cont si ii scoti acolo trebuie sa vezi cat comision iti ia. trebuie sa vezi politica bancii.
p.s. de unde ai peste 100.000 de mii de euro? happy

| patria explică (pentru 9eMMy3):

Eeeee.Fă dreptul, după 2 ani de INM, și o sa vezi ce frumos o sa fie happy

| Lio a răspuns (pentru patria):

Scuza-ma ca imi bag nasul in treaba asta. Eu unul, sunt clasa a XII-a. Dupa ce voi termina cu BAC-ul, trebuie sa imi decid viitorul, evident, iar cea mai sigura varianta, este momental...o facultate. Ma gandeam la drept. INM...dar cam ce ar trebui sa fac pentru asta?
Sincer, ti-as ramane recunoscator. Ba chiar mai mult...doar ca nu stiu cum sa imi exprim starea de multumire daca ai doi sa imi detaliezi ceea ce am intrebat eu mai devreme.
Iti multumesc anticipat!

| Radu284 a răspuns:

Vrei sa pleci de tot, si sa iei banii cu tine in America, sau sa pleci ca turist si sa poti face cumparaturi acolo?

Daca pleci de tot, odata ce obti un SSN (social security number) iti deschizi cont la o banca, sau de preferinta la un credit union. Dupa ce ai contul, iti transferi banii prin wire transfer, taxele sunt relativ mici.

Daca pleci doar ca turist, iti faci un cont intr-o banca de aici, ii depui, si ii poti lua cu cardul de acolo, comisionul in mod normal ar trebui sa fie de 1%.

| darrio2007 a răspuns (pentru patria):

Glumesti!

| darrio2007 a răspuns:

Dupa 2 ani de INM ai facut banii astia?
Putini.

| express11 a răspuns:

Pentru sua iti mai trebuie si viza.cum ajungi daca nu ai viza? te trimit inapoi.bafta.si banii ii poti pune in banca si ii scoti acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecand peste faptul ca cel mai probabil nu ai 100. 000euro orice ai face cu ei trebuie sa ii declari. la banca daca ai un cont mai mare de 10.000 trebuie declarat, la granita daca treci cu mai mult de 10. 000euro trebuie declarati samd...