| Ea a întrebat:

Am inteles ca atunci cand duci hartia la centre de reciclare, primesti bani in schimb. Diriginta mea a strans hartie de la elevi si a amenajat un parc in incinta scolii cu banii obtinuti. Aveti idee cam cat se plateste? Se merita sa duci hartia la centre de reciclare pentru a amenaja un parc?

8 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Eu stiu ca se plateste extrem de putin. O vecina a dus, mi se pare, 40 de kg...si a primit 50 de bani.Bataie de joc.

| Elisei_Claudiu-daniel_1980 a răspuns (pentru pupimik):

Asta dste o minciuna, hârtia este 50 de bani kilogramul;!

| dulshe a răspuns:

Eu zic ca se merita, nu conteaza cati bani iei pe ea dar cel putin scapi de foi, eu am aruncat ff multe

| cici_6785 a răspuns:

Unde locuiesc eu hartia de reciclat nu o duc eu vin ei si o ia, eu o las in fata blocului, si sa o arunc in cosul de gunoi nu ma lasa sufletul deoarece un singur sac de gunoi costa 5 RON

| baba a răspuns:

Se ia cam 800/1000 ROL pe kg de hârtie reciclată. Imaginează-ţi că tu, cari 10 kg de hârtie (mai mult nu poate duce un om singur) şi primeşti la schimb 1 RON. Aşadar, va fi nevoie de super multă hârtie ca să amenajaţi parc.
Eu aş continua să duc hârtia la reciclat, chiar dacă nu se rentează. Prin tine salvezi alţi copaci, chiar dacă nu pe cei din curtea şcolii.

| Ea explică:

Mm... poate... dar eu platesc 10 Rol drumul pana la centru si inapoi... Ies in pierdere... Chestia e ca... Stransesem vreo 20 kg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se plateste bine, dar aici depinde de tipul de hartie! In mare parte maculatura d gen "coli A4, ziare si alte acte se cauta" intr-adevar, intr-un fel e putin... daca duci cantitate mica... dar ia sa duci vreo 20 de tone, iti iei undeva la 50-60 de mil! Pt. cine stie hartie multa care am mentionat mai sus, ma poate contacta la nr. de tel. : 0724. 170. 404 Giovanny

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Eu am dus mai acum cateva luni si am luat cam 20 de bani pe kg. Am luat cam 23 de lei noi pe toata incarcatura, deci informatia cu 50 de bani pentru 40 de kg mi se pare neveridica. Singura nu vei putea amenaja un parc, as zice eu, ci poate doar reusind sa angrenezi o scoala sau mai multe firme ori institutii in actiunea asta a ta.
Insa reciclarea hartiei/materialelor are mult mai multe beneficii decat banii pe care ii primesti in schimb, de la salvarea de copaci, crearea de locuri de munca, economia de resurse si energie, salvarea terenurilor (cu plante si animale) ce urmeaza a fi transformate in gropi de gunoi etc. Sarbatori cu dragoste!