| EuSiDoarAtat123 a întrebat:

Hei TPU., as avea nevoie de ajutor.Trebuie sa invat o limba straina pana in mai-inceput de iunie.Va rog ajutati-ma. Apelez la orice masura. Dau fundita pentru raspunsul care ma ajuta mai mult, Mersi.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Caută în anticariate un manual de limba(...) fără profesor.
După cîteva luni încaercă să discuţi cu unul care ştie bine

| AnnAnne a răspuns:

Buna!happy
In primul rand, vreau sa clarificam faptul ca...niciodata nu poti invata complet o limba, cu atat mai mult una straina. Poate voiai sa te referi la a cunoaste acea limba la nivel de conversatie? In rest, nu cred ca mai are rost sa insist pe metode, ca a facut-o xCarolina foarte bine.
Succes mult!happyApropo, despre ce limba e vorba?

| xCarolina a răspuns:

Daca nu poti apela un profesor care sa te indrume, ai nevoie de multa munca.Incepi cu gramatica, cu elemtele de baza ale comunicarii si exersezi pronuntia. Poti sa iti iei carti din librarii si de la biblioteca, vezi daca gasesti filme in limba respectiva, ajuta chiar daca sunt cu subtitrare.Nu poti invata o limba fara un dictionar.Cauta multe texte, chiar carti si incearca sa le intelegi si traduci, cautand explicatia oricarui cuvant pe care nu il intelegi.Cand incepi sa stapanesti limba mai bine, straduieste-te sa gasesti sinonime ale cuvintelor necunoscute tot in limba respectiva, pentru imbogatirea vocabularului. Apoi poti incerca sa scrii chiar tu compuneri sau anumite situatii de comunicare, pentru a vedea cat de bine ai deprins simtul limbii.Nu poti sa stii o limba straina perfect, asa cum nu o stii nici pe cea romana, dar daca e cazul sa pleci in strainatate, nu iti face griji, orice gol pe care il ai se umple odata ce esti pusa fata in fata cu straini care vorbesc limba ca una nativa.