| DenissaDeea a întrebat:

am avut de facut curatenie intr-un cimitir, am observat ca miroase a mort in cimitir, e un miros neplacut si greoi! cimitirul se afla mai spre centrul orasului! As vrea sa imi raspundeti cine cunoaste cat de cat? Pentru igiena si sanatatea oamenilor, cum ar fi mai recomandat inmormantati""decedatii"? in cavou sa direct in pamant? va rog sa imi raspundeti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingropati pentru a fi redati firii, din care au fost luati.am vazut un cadavru in ultima nisa a unui cavou, de 14 ani si nu era putrezit de tot.nu v-as dori sa vedeti asa ceva.

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In pamant sau incinerati.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cred ca incinerarea este cea mai buna metoda. Din cavouri mirosea asa oribil.
Eu zic sa te adresezi administratorilor cimitirului, sa le spui problema, sa le explici ca reprezinta un pericol pentru sanatatea voastra.Acum depinde... daca nu te duci des pe acolo...treci peste subiect...

| hugin a răspuns:

Cea mai ecologica solutie e ingroparea. Cavourile sunt construite de zidari mai mult sau mai putin priceputi si de multe ori sunt extrem de prost facute, de aici si mirosul. Pe mira o contrazic la faza cu incineratul pentru. ca nu-i doresc nimanui sa locuiasca in apropierea unui incinerator.

| dulshe a răspuns:

Din fericire eu nu am observat niciodata ca miroase a mort in nici un loc, trebuie sa fie f najpa acel moment, dar cred ca mai bine ar fi Incinerati toti, asa nu ar mirosi a mort in niciun loc:d

| ♥ŤяiŁµℓiŁµ ČяØĊ○Điℓµ♥ a răspuns:

Locul cel mai potrivit este in pamant sau sa fie incinerati, daca asta a fost dorinta defunctului.

| Simon_7286 a răspuns:

Mi se pare o intrebare impertinenta. Acum ce facem mutam cimitirele si mortii ca unii au mirosuri ciudate. cimitirele s-au construit initial in afara localitatilor. daca oamenii au construit case in jurul lor e o alta problema.depunerea in cavouri este reglementata de lege iar daca popa nu o respecta adreseaza-te la anpc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Nobody, eu am vazut si nu am avut nicio reactie caci nu e nimic ciudat, e normal ca un corp sa ajunga intr-o asemenea stare de descompunere dupa deces si mirosul de asemenea este normal, eu unul prefer incinerarea, n-as vrea ca cei apropiati sa-si schimbe imaginea despre cel care sunt in viata atunci cand m-ar vedea decedat, stiu ca se deschide sicriul la un anumit timp, nu?!?! Oricum la cat de inventivi sunt oamenii ar gasi o solutie pentru. mirosul degajot de incinerator, am rude langa cimitir si am intrat prin cavouri si intr'adevar vara miroase a descompunere, imi amintesc cand eram mic ne-am ascuns intr-unul jucand v-ati ascunselea si de miros n-am rezistat si ne-am dat de gol laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cinule.sa zicem ca o incinerare costa 500-1000. daca rudele tale nu au de ajuns ai fi de acord cu o parpaleala de vreo 200?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Nobody, eu pe ce muncesc?! Am cont pentru. zile negre. oricum decat tigania cu rudele dupa mort la groapa care nu mi se pare ok, mai mult sufera rudele sa nu mai spun ce costuri implica o inmormantare in zilele noastre, e scumpa ca o nunta, numai in loc de casa de piatra-i spui tarana usoara, parca, sau sa-l ierte "dumnezeu" de parca am mai trai in nuci sa fim asa salbatici, oricum am spus eu am cont in banca pentru. nevoie, nu-mi place sa cer la nimeni nici mort.

| gabrielutzu a răspuns:

Pai draga, a "coji de portocale" nu prea avea cum sa miroase, cum zicea un cantec stupid de anul trecut, mirosea a ce trebuia sa miroase, si nu vad ce vezi tu a fi scarbos la mirosul de mort...
In definitiv este si mirosul nostru, al tuturor din viitor, deci nu vad de ce sa iti fie scarba de viitorul tau miros.
Pur si simplu te obisnuiesti, asta este.

| D-Anna a răspuns:

Eu nu ineleg de ce miroase atat de rau ca doar mortii sunt la 3 metri sub pamant. Dar in fine normal in cavou(sicriu) doar nu ii arunci direct in groapa serios putin respect.Insa sunt si care doresc a fi incinerati si cu cenusa face fiecare ce vrea.

| realitate a răspuns:

Nobody familia mea a avut cimitiru belu! e cel mai amuzant mi s-a parut rspunsul tau laughing mai deea miroas asa din cauza ca e putrefactie continu chiar de sunt bagati in pamint si depinde si de curatenia care o fac cei de la cimitir se poate sa mai iasa si de la cavoui

| catalina88 a răspuns:

Ar fi bine ca decedatii sa fie inmormantati in cavouri dar din pacate oamenii din ziua de azi n-au bani.