| iloveussssa a întrebat:

am o problema. am 13 ani. sunt virgina tongue si de cand am 12 ani imi curge din vagin un lichid albicios, care cred ca are un miros. nu este un miros neplacut. si NU mi-a venit menstruatia. daca o sa am o igiena mai stricta, nu o sa mai miroase asa rau hainele? FUNDA. deci. NU mi-a venit menstruatia, 13 ani, virginatongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Aoleoo ce raspunsuri, cica aia e infectie urinara.
draguta, nu asculta ce zic astia.
aia e secretia vaginala, la fiecare fata are un miros specific, este perfect normala, orice fata o are.
stiai ca vaginul are propriul sistem de curatare? eh, acest sistem este bazat pe acea secretie, care ajuta ca vaginul tau sa fie umed si curat, aparandu-te de anumite bacterii rele.
sa nu cumva sa incerci sa te speli cu sapun inauntru ca ph-ul va fi tulburat si vei avea usturimi si alte probleme.
si da, trebuie sa-ti vina ciclul, daca este mai abundent acel lichid se apropie acea schimbare.
pentru a evita acel discomfort pe care tu-l simti, foloseste absorbante subtiri, si anume discreet, sunt si parfumate.
si mai cere sfatul lui mami, orice problema se discuta cu ea, pentru a te ajuta corespunzator.

13 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Secreţie vaginală, nimic grav.

| NuImiPunNume a răspuns:

Buna! Acel lichid este un lichid care iti vine inaintea menstruatiei! Ca si cum '' vesteste '' ca va trebui sa vina peste ceva timp. acum depinde de tine. eu am avut acel lichid de la 9 ani si mi-a venit menstruatia la 11 si cateva luni!(da stiu nu sunt buna la explicat dar sper ca te-am ajutat ):*

| corinusdeplus a răspuns:

Buna draguta! Secretia de care vorbesti s-ar putea sa fie de la produsele cosmetice pe care le folosesti cand te speli(gel de dus etc.)sau de la o raceala netratata la timp.Cel mai bine mergi la un ginecolog sau la medicul de familie pentru un raspus profi.Am o prietena care a patit la fel ca tine acum vreo 2 ani, iar doctorul ia recomandat sa se spele o perioada doar cu apa simpla calduta.Te pup si sper sa-ti rezolvi problema.

| Bybby14 a răspuns:

Buna,este o secretie vaginala,normala varstei tale. Aceasta secretie o au majoritatea fetelor si femeilor,ea elimina toxinele din corp si menstruatia la fel. Te poate preveni atunci cand trebuie sa iti vina menstruatia. Pentru ca sa nu te mai simti asa jenata, foloseste un prote-slip care este parfumat, nu vei mai simti mirosul acela urat. Sper ca ti-am fost de folos pup:*

Răspuns utilizator avertizat
| AlecsLexx a răspuns:

Uite.cu virginitatea stiu cum sa rezolvam.dar cu 'lichidu'' mnu. Any Way.Din cate stiu eu e cam normal.sau?

| StewartCassie a răspuns:

Buna. Draga, asa se intampla cand te dezvolti. Sa nu te sperii cand vei avea o surpriza pe lenjerie (Rosu). Asta este normal. Mai ales la 13 ani. :-). Asta nu are legatura cu virginitatea :-)) ci cu maturitatea. :-d. Daca vrei sa stii mai multe, vorbeste cu mama ta. Sper ca ti-a fost de folos ce ti-am zis. kiss

| IoanaLoredana a răspuns:

Buna draguta.Este o infectie urinara care apare la peste 90% din femei indiferent de varsta. Igiena conteaza in proportie de 100% dar din pacate nu poti remedia asta doar prin igiena.Du-te la un control si doctorul iti va recomanda ceva tratament pentru a nu mai pata lenjeria si a scapa de problema asta.

| Senoritha a răspuns:

Poi iti curge pentru ca se apropie sa iti vina menstruatia! crede-ma asa e:p

| Ellliiii a răspuns:

Nu este absolut nici o problema o spun din proprie experienta. Acum ceva timp la fel mi s-a intamplat si mie, am fost la doctor si mia recomandat niste pastilute "flagyl", le luam de 3 ori pe zi si intr-o saptamana nu am mai avut acele'scuregeri'. Cauta la farmacie acele pastile ...si daca vrei explica-i doamnei farmaciste cum sta treaba si ai sa vezi ca nu e nici o problema. E normal la varsta noastra

| BellaBellaBella a răspuns:

Nu e nimic grav, poti sa stai linistita. Dar sunt de parere ca aceste tipuri de intrebari ar trebui sa i le pui mamei tale, matusii tale, surorii tale(daca ai), sau chiar medicului de familie. Nu mi se pare potrivit ca o fetita de 13 ani sa se destainuie in felul asta pe un site public. Poate era mai ok daca spuneai ca esti nedumerita si nu sti de ce ti se intampla. nu cred ca era nevoie sa spui ca esti virgina. mi se pare un lucru foarte absurd. Deci fetita. mai cu grija data viitoare!

| blueheart13 a răspuns:

Acum de curand a veni la liceu o doamna doctor care ne.a explicat care e treaba cu lichidul ala "albicios"! Se pare ca acel lichid albicios ne mentine uterul umed pana ne vine menstruatia! Chiar si dupa ce o sa iti vina menstruatia, tot o sa ai acel lichid albicios! Pe noi ne.a sfatuit sa ne ingrijoram doar in cazul in care acel lichid "albicios"isi schimba culoarea sau incepe sa aiba miros!(ar putea fi vorba de o bacterie si trebuie mers la medicul ginecolog pentru un control)! Si in plus trebuie sa ne pastram igiena zilnica! Daca te deranjeaza atat de mult acel lichid eu zic sa folosesti mini absorbantele de zi(eu folosesc "Carefree"-nu sunt deloc incomode dar trebuiesc schimbate ori de cate ori simti nevoia)! Sper ca ti.am fost de ajutor! Te pup!

| Anutza93 a răspuns:

Lichidul nu are nici un fel de legatura cu menstruatia... poate ai racit...mai stiu eu