| muziclive a întrebat:

Am nevoie urgenta de un sfat!
Eu sunt din Ceahlău. În Piatra Neamt am stat in chirie 4 ani. Aveam o vecină bătrână pe care o mai ajutam. Ieri am fost in oras si am gasit în casă căzută, usa dezcuiată, însetată, nemâncată. Am stat cu ea am ajutat-o să se ridice, dar a trecuit să plec. Țin să precizez ca nu are copii, doar 2 nepoate. Am sunat la ele însă nu s-au arătat foarte afectate. Cum aș putea să ajut?
Există vreo asociație care se ocupă de bătrâni? Ea are pensie, dar mică.
Vă rog tare mult să mă sfătuiți!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sună la asistența socială in primărie și anunță situația. Mai sună la Biserica adventistă de ziua a 7-a și anunță și acolo.

| anonimg a răspuns:

Rudele ei ar avea autoritatea să se ocupe de ea; adică să o interneze la un azil de bătrâni.
Femeia are nevoie de asistență permanentă, de un însoțitor, îngrijitor, asistență medicală.
Vorbește cu femeia dacă vrea să se interneze la un azil de bătrâni, la unul care are recomandări bune, în schimbul pensiei, sau poate al domiciliului.

| muziclive explică (pentru anonimg):

La telefon am discutat cu nepoata ei, dar nu părea încântată. Într-adevăr, femeia are nevoie de asistență permanentă. Când am întrebat-o dacă vrea să meargă la un azil, în vocea ei disperată a zis da. Dar ruda în cauză nu vrea... Se chinuie, credeți-mă. E chinuită de soartă...

| anonimg a răspuns (pentru muziclive):

În locul tău aș contacta un azil de stat sau privat din zonă dar care să aibă recomandări.
Le-aș spune problema dânșilor și i-aș întreba cum s-ar proceda în acest caz. Ei trebuie să aibă un jurist care cunoaște legea.

Sau bănuiesc că și statul are o instituție care se ocupă de cazurile vârstei a treia (dar nu știu care este aceasta). Dacă îi găsești ei pot începe o anchetă. S-au dacă vei contacta primăria (prin telefon/email) vei găsi mai multe informații.

| muziclive explică (pentru anonimg):

Am rezolvat! Vă mulțumesc tuturor!

| Madalina1837 a răspuns:

Vorbiti cu cei de la primărie si/sau asistență socială, poate o pot ajuta. Si daca nu, căutați niște ong -uri sau persoane pe Facebook care sa va ajute.