| lorenmorgan a întrebat:

Buna ) sunt anul 1 la specialitatea de ecologie si vreau sa stiu unde pot sa lucrez (in afara de inspectie ecologica) dupa ce finisez studiile in acest domeniu?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

In domeniul stiinta mediului, studiile se finalizeaza cu un master, nicidecum cu o licenta. In cei 3 ani de licenta iti formezi doar o cultura generala despre respectivul domeniu---- specializarea "pe felie" o poti dobandi doar daca urmezi alti 2 ani de studii masterale. Abia dupa finalizarea celor doua cicluri de studiu poti aspira la un post in agentii de protectie a mediului, in administratie locala, in institute/ agentii care realizeaza studii de impact, in administratii ale unor parcuri/ rezervatii nationale, in firme de consultanta pentru agenti economici, in organizatii non-guvernamentale.