| adorablegirl a întrebat:

sunt in clasa a7a din cta si facem voluntariat pentru o casa de copii din cta. cum as putea sa strangem bani pentru a le cumpara rechizite hainute etc?

Răspuns Câştigător
| meriuss a răspuns:

Manipulezi oamenii pentru o cauza nobila; iti zic cum sa faci: profiti de eul unei persoane, de exemplu, te duci la usa la om sau la om pe strada si zici ca vrei sa-i pui 3 intrebari:
1.Credeti in D-zeu?
O sa zica da.
2.Mergeti des la biserica?
O sa zica mai mult decat o face.
3.Atunci puteti sa ne ajutati cu ce suma de bani puteti sa strangem niste bani pentru o casa de copii sa le cumparam hainute si rechizite?
Obligatoriu o sa-ti ofere prin simplu fapt ca nu poate sa-si nege eul sau,adica ca sa-si mentina imaginea pe care si-a creat-o in fata ta,eul sau, trebuie sa vina cu argumente, iar agumentul e pus deja in discutie, adica le money.
O sa strangi mai mult decat crezi.Sa nu-ti para rau daca faci asta ca nu e nimic rau atat timp cat e folosit pentru o cauza nobila.Nu te gandi ca profiti de bunatatea omului.sa zici ca vai ce prost ma simt pentru saracul om,gandeste-te ca vai saracul copil nu are mama,tata,haine si nu se poate duce la scoala. Oricum pentru el nu e mare branza, dar pentru copil poate face diferenta dintre un viitor in care sa traiasca ca un om normal sau sa traiasca ca un om ce o sa-i dea in cap copilului tau pentru ca nu are ce manca, pentru ca nu are scoala sa se poata angaja

2 răspunsuri:
| butt3rfly16 a răspuns:

Foarte frumos din partea voastra! Ati putea sa va organizati,sa vorbesti cu toate cunostintele tale:colegi, prieteni, familie si fie sa strangi de la fiecare cat doreste sa dea fie sa strangi lucruri pe care ei nu le mai folosesc si sunt inca bune si intr-o stare ok.Baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa va duce-ti pe la firme in oras... spuneti-le ca acei copii au nevoie de o sponsorizare din partea lor si ca nu este nevoie sa va de-a voua banii ci sa vina un reprezentant de la ei la acea casa de copii pentru a face donatia. Dupa vorbiti la un ziar local si incercati sa-i rugati sa vina sa faca poze la reprezentatii firmelor care fac donatii si sa le publice in ziar. Toata lumea va avea de castigat, firmele datorita publicitatii iar voi datorita donatiilor, si cine stie poate pe viitor daca altii vad in ziar campania de ajutorare a casei de copii vor sari si altii cu cate o donatie. Succes in continuare