| AmaliaApetri a întrebat:

Vreau si eu detalii despre voluntariat la Crucea Rosie (in afara de cele expuse pe site).
Daca a fost / este cineva voluntar si detalii privitor la voluntariat.
In mod special persoane care sunt din judetul Bacau.
Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| ariaa08 a răspuns:

Ca sa devii oficial voluntar la Crucea Rosie trebuie sa ai peste 18 ani. Apoi va trebui sa te implici in diferite activitari pe care le organizeaza ei. De asemenea trebuie sa faci un curs de prim-ajutor si poti participa la un concurs (care se desfasoara la nivelul tuturor filialelor din Romania).

1 răspuns:
| MihaiKta a răspuns:

Buna!
Unele filiale accepta volunatari dupa varsta de 18 ani alte filiale accepta si voluntari de peste 14 ani.
Cel mai cunoscut proiect al Crucii Rosii Romane este Banca de Alimente care se desfasoara in aproape toate judetele din Romania...
Dupa ce te-ai inscris vei beneficia de traininguri/cursuri de prim ajutor gratuit iar dupa vei sustine un test din ce ai invatat din acel training/curs... Daca nu ai 18 ani nu prea te poti implica in DISU(Detasamentul de Interventii in Situatii de Urgenta) acest detasament participa la concursi si are Puncturi de Prim Ajutor la diferite concursi...aicea trebuie sa ai 18 ani.
Fiecare filiala in parte are diferite proiecte

Cam asta este ce stiu eu din experienta mea de voluntar CRR
Sper ca ti-am fost de ajutor si chiar merita sa te inscrii ca voluntar...o sa cunosti oameni deosebiti si dedicatihappy