| NumănumescBrBr a întrebat:

Care sunt cele mai mari probleme ecologice cu care se confruntă planeta noastră astăzi și cum putem contribui la protejarea mediului înconjurător?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cum am aflat: a fost taiat jumatate din "Plamanul Pamantului".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu oamenii proști.

| Freya1 a răspuns:

Mulți ar spune ca poluarea aerului, dar eu cred ca e mai de graba poluarea solului.

Știu ca orce combustibil ars, sau orce lucur ce emana toxicitate în aer dăunează mediului.Dar în tara noastră spre exemplu având în vedere ca nu mai funcționează minele, ca nu avem coșuri de fum toxice (cel puțin nu multe), ci poluam doar cu mașinile și alte chestii de genul nu cred ca e chiar asa grav.
Grav e ca am văzut terenuri întregi de gunoie. Oameni ce își nivelează terenurile cu tot felul de deșeuri menajere printre care clar plasticuri și alte rahaturi.La fel și malul apelor e plin de deșeuri.Scurgeri de uleiuri, combustibile de la zecile de mașini și multe altele.

La fel e și cu pădurile ce se tău masiv și din cauza cărora se produc alunecări de teren.Nu stiu dacă ai observat ca de un an/doi sunt rafale foarte mari de vant ca nu are unde sa se oprească. Zapada ce ar trebui sa se depună pe vârfurile mai înalte în anumite perioade acum e și în centrul orasului...

| ReddY25 a răspuns:

Poluarea

| UserRo10 a răspuns:

Generarea de CO2. Nu este poluant, dar ajuta efectul de sera

| teclado a răspuns:

Oamenii sunt cea mai mare problemă
Sunt mult prea mulți consumatori
Oameni care stau în blocuri
Care nu oferă un cartof
Care nu fabrică o ceapă
Care doar freacă hârtii birocrație
Sau mai grav de atât trăiesc doar din ajutor social!
Sunt foarte multe țâri care au zgârienoi
Care asupresc alte țări
Se duc peste ei să le ia resursele să le facă razboi
Să dezbine să fure
Pentru ca cetățenii lor care nu oferă nimic la schimbul vieții lor să aibă cum să trăiască o viață bună.

Totul se poate rezolva prin implementarea meritocrației.

Sa se dea un examen practic la toți oamenii de pe planetă
Să fie întrebați :" ce știi să faci!?"

Apoi să fie puși să dea examene practice pentru meseriile pe care susțin că le știu.

Dacă nu iau examenele atunci să fie trasformați instantaneu în îngrășeminte agricole
Să nu se mai dea cu chimicale pe câmpuri

Si să rămână în viață doar cei ce știu pot si fac ceva pentru umanitate

De exemplu
Electricieni strungari matrițeri lăcătuși mecanici armurieri sculeori matrițeori
Tehnicieni in securitate
Electronisti
Electromecanicisi cam atât

Restul cu parlamentarii innfrunte sa îngrașe pămâmtul

Atunci va fi hrană din belșug
Fără chimicale pentru toti cei ce mai rămâm în viață
Și apartamente si terenuri vile cu grădini
In care oamenii vor face agricultură ecologică.

Pt că până acum se regla polulația ppanetei prin războaie cu sulița cu arcul cu săgeți

Acum ii reglează ei cu cancer leucemie diabet sida

In loc să le zică ești sub evoluat
Ești mult prea aproape de maimuță
Ce cauți mă maimuță în țara mea
Vrei pământ și apă

Și să le dea pământ și apă cotropitorilor cum le dădea și Ștefan Cel Mare și Sfânt!

| canapandacorn13 a răspuns:

Poluarea afecteaza absolut orice, singura cale eficienta de combatare e de a impune sanctiuni stricte asupra corporatiilor (eat the rich type of beat) care chiar beneficiaza in acest timp.