| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt tipurile de materiale biodegradabile si consecintele biodegradarii asupra poluarii? Funda`:-X

Răspuns Câştigător
| Flori a răspuns:

Am gasit cate ceva. Sper sa-ti fie de folos.
Biodegradarea reprezinta descompunerea rapida si naturala a unei substante, prin fenomene chimice.
Un ambalaj biodegradabil este format din molecule care pot fi transformate în molecule mai mici şi mai puţin poluante, transformare care are loc datorită micro-organismelor care trăiesc în mediul natural: bacterii, ciuperci, alge etc. Rezultatul acestui proces de transformare trebuie să fie apa, dioxidul de carbon sau metanul. Gazele naturale rezultate din vegetale precum lemnul, pluta sau bumbacul sunt biodegradabile. Chiar şi materialele plastice pot fi biodegradabile. Originea lor este sintetică sau pe bază de resurse vegetale.

Există diverse tipuri de ambalaje biodegradabile:

•biopolimeri rezultaţi din plante (amidon, celuloză etc);
•biopolimeri produşi prin polimerizarea chimică care asociază utilizarea materiilor prime regenerabile cu procese industriale de polimerizare;
•biopolimeri produşi de micro-organisme modificate genetic;
•polimeri sintetici
Deşeurile de ambalaje biodegradabile trebuie să permită descompunerea fizică, chimică, termică sau biologică pentru ca cea mai mare parte a materialului să se transforme in biomasă şi apă.
In contrast cu factorii poluanti din apa care necesita o tratare speciala pentru a fi eliminati, exista insa si substante, numite biodegradabile, care nu polueaza mediul. Un produs este numit biodegradabil atunci cand se transforma, se descompune si se elimina in mod natural. Resturile de mancare, hartia si materialele de origina vegetale sau animala, cum sunt bumbacul si lana, sunt biodegradabile; unele produse de curatat sunt de asemenea biodegradabile. In schimb numeroase materiale plastice nu sunt.rezistente la uzura, la rupere si la actiunea factorilor chimici, ele formeaza depozite dupa urare. Pentru aceste materiale artificiale, chimisti au inventa metode de reciclare (reciclarea este transformarea deseurilor in produse noi). Unele materiale plastice sunt rupte si folosite apoi la fabricare aglomeratelor, a materialelor de constructii sau pentru asfaltarea drumurilor. Altele, care nu degaja gaze nocive, sunt arse si folosite la incalzitul urban. Cu toate astea se incearca realizarea materialelor plastice biodegradabile, care sa se descompuna tot ata de natural ca hartia si lemnul.

| DeutssDee a răspuns (pentru Flori):

M-a ajutat si pe mine foarte mult`!batting eyelashes Multumesc`!big hug

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey! multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mrsi mult :* m- a ajutatbatting eyelashes

Alte răspunsuri