| ilegalgen a întrebat:

Credeti ca tara noastra se mai poate schimba cumva in bine? sa avem o viata buna, o locuinta, salarii pe merit, sanatate? vreo idee, posibile solutii... cum scapam de poluare, caini, cersetori, manele, hoti, inghesuiala din ratb si trafic. exista vreo sansa? sus o fi la fel?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De putut, se poate cu siguranta. Greu nu este.

- Cainii sunt animale si oricat i-ar iubi babele, daca sunt prea multi, nu e bine happy Solutia? Sa se faca din pielea lor curele, manusi, portofele. Cand era mama mica, acum 50 de ani, se faceau tot felul de accesorii din piele de caine.

- Cercetorii? Luati si pusi la munca si ca plata sa li se dea de macare si un loc modest de dormit. Cine nu vrea, sa nu fie lasat sa cerseasca ci sa fie inchis, fara hrana, pana se razgandeste. Aici trebuie sa fac mentiunea ca sunt multi cersetori culti. Da! Fosti medici sau profesori alungati de acasa de copiii lor. Acestia sa ofere asistenta medicala si meditatii, in centre special amenajate si GRATUITE.

- Mizeria si gunoiul din tara? Curatat, adunat de cersetorii care trebuie sa munceasca.

- Hotii? Inchisi dupa prima infractiune pentru o perioada determinata si daca dupa eliberearea recidiveaza, sa fie inchis pe viata. Sau, pedeapsa islamica: taiatul mainii.

- Inghesuiala in trafic? Fiecare familie sa aiba doar o masina laughing Nu tata una, mama una, fetita doua si tot asa.

Stiu, stiu... e democratie si fiecare face ce vrea. Din acest motiv s-a creat haosul asta. S-a vrut sa fie asa! De ce? Veti vedea in curand happy

Toate au rezolvare dar nu se vrea. Asta e clar!

12 răspunsuri:
| jadir a răspuns:

Da se va intampla, pentru ca asta sa urmarit inchiderea industriei si mineritului in Romania ca apoi sa poata fi cumparate de oamenii mari si redeschise.Problema este ca se va face totu in timp iar eu si tu poate cu putin noroc vom fi bunici pe vremea aia. happy

| eugenl a răspuns:

Poate, dar nu acum ci atunci cand nu se va mai numi "tara noastra"

| oliviaaa a răspuns:

Tara mea este moldova eu locuies in satul ULMU raionul IALOVENI dar cred ca moldova este distrusa de conducerea asta si ulmu atul meu este deja pe ruine poti sa spui ca nu mai exista pentru mine(

| AndraCB a răspuns:

Se poate schimba oricand, chiar si saptamana viitoare, daca la conducere ar veni cineva caruia chiar sa-i pese de "tara noastra", si care ar folosi banii oferiti de UE si resursele tarii(care sunt! nu degeaba turcii au incercat de peste 50 de ori sa ne cucereasca!) in scopul imbunatatirii traiului poporului. Dar asa, cand astia dau 5 milioane euro pe ceasuri suflate cu aur in Bucuresti, 10 milioane de euro sa scoata o epava din Dunare...va dati seama ca 70% din bani ii imapart intre ei...

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Vorbesti de un film sf cu final fericit cum nici aia de la hollywood nu si-l pot imagina. laughing

| ioanionel a răspuns:

Da se poate, Romania se va schimba cand ne vom schimba noi, Romania suntem noi, nu trebuie sa dam vina doar pe conducere, fiecare in dreptul lui trebuie sa faca ceva, dar nimeni nu face nimic doar se plange, haideti ca fiecare la locul lui sa fie un termostat si nu un termometru (termostatul masoara temperatura si o regleaza la parametri optimi pe cand termometrul o masora si nu face nimic).

| treideca44 a răspuns:

Scapam doar daca la conducere ar ajunge oameni gen: cei de la parazitii sau cei de la bug mafia. cheloo chiar a spus la stirile de la a1 ce ar face daca ar ajunge presedinte si m-au incantat ideile lui big grin

| MLVenus a răspuns:

Da exista o cale! Sa declaram razboi Americii si apoi sa ne lasam cuceriti, (de fapt...ce sa ne lasam ca oricum n-am avea nicio sansa)hee hee Prin urmare ne-ar cucerii americanii si Romania ar intra in posesia lor si am trai ca ei happy

| Paulikk112 a răspuns:

Mai 1 primul rand hotzii sunt o opacoste eu am fost jefuit si mi-au furat moulte. ne-ar trebui criminalisti k la CSI NY

| ValiValentin a răspuns:

Da...dar este foarte greu, avem 5% sanse sa o schimbam, dar ar trebui ca toata lumea sa vrea asta.

| 2210 a răspuns:

Sigur ca o sa fie bine si la noi in tara, dar dupa altii 20 de anii cind noi o sa fim invarsta. Apoi inlegatura cu caini,si oamenii saracii nu sint ei de vina ci conducerea acestei tarii,case nu salarii nu,adaposturii pentru animale nu, da in fond avem numai masini scumpe, la conducerea tarii si primarii locale in loc de casa sint palaturii uite unde sint banii nostri.

| begreen a răspuns:

Putem si noi oamenii obisnuiti sa facem ceva. Startul politic global este dat, tot felul de parghii vor fi puse in actiune ca poluarea sa se reduca pentru ca altfel suntem in pragul unui colaps total.Asistam la nasterea unei noi si uriase industrii: industria verde, chiar daca pasii de inceput sunt mici si costisitori.
Conceptul de "neutral CO2"(liber de carbon) va deveni un standard de calitatechiar de privim acum putin sceptici. O viziune si actiuni concrete:
http://wwwBOTANOO.com/crmc1