| Bya132 a întrebat:

Ce se întâmplă cu țara noastră? Spitale închise, salarii micșorate, proteste peste proteste. Oamenii se plâng, dar nu participă la aceste " proteste "!
De ce? De frică?
Oamenii plâng! Mă uitam la televizor și am observat o femeie care spunea disperată: " ne-au lăsat să murim ca pe niște câini " așa am ajuns?
Nu mai înțeleg! Cei de la conducere nu văd nimic?
Vreau să aflu dacă există soluții (în afară de a dispărea guvernul acesta) pentru ca România să devină o țară normală?
Poate că doar noi, românii vom face așa fel încât să ne fie (pe viitor) bine!

20 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Solutii ar fi, insa nimeni nu le baga in seama, nimeni nu le cauta. Le pasa tuturor doar de burtica lor. Situatia din Romania arata clar ca, in timp, lucrurile vor duce din nou spre o noua dictatura, fie ea a unui om, fie a unui partid (parerea mea). Insa cei mai multi romani o duc inca prea bine ca sa se revolte, asa cum au facut in 89. Asa ca, lucrurile mai trebuie sa o ia si mai spre rau, pentru ca sa se intimple ceva si lucrurile sa revina la normal. Inainte de 89, pentru ca am prins acele vremuri (aveam 20 de ani atunci), lucrurile erau nespus mai rele, desi in unele privinte era mai bine ca acum, chiar mult mai bine.

| Razvan a răspuns:

Si n-au mai iesit vere, in strada in decembrie 89 si n-au rezolvat nimic?
Politica lui Ceausescu se indrepta spre Vest, exact atunci s-au decis baietii sa-l impuste.Si i-au pusi pe incompetentii astia care cica sunt esenta democratiei oh go on
Ne meritam soarta.De ce sa ies in strada? Suntem cumva in epoca de piatra in care se bateau pana la moarte sa il dea pe lider jos? Nu, prietene. Exista cai de a rezolva problema pasnic.Dar nu sunt oameni inteligenti care sa le propuna.Sau sa le inteleaga

| wales a răspuns:

Si in UK este la fel,salarii inghetate,se inchid spitale,la Londra se fac proteste,probleme sociale sunt peste tot in lume,singura problema, daca este posibil, sa nu depinzi de stat.

| ramona30 a răspuns:

Raspunsul e complicat si nici nu stiu daca acesta este corect.
Aceste probleme sunt valabile pentru foarte multe state. Dar referindu-ma doar la Romania, realitatea este ca romanii si-au pierdut "cultura protestului" (asta daca am avut-o vreodata). Nu stim sa protestam, sa ne aparam drepturile.

| alessia5158 a răspuns:

De ce? Pentru ca : " celui ce s-a revoltat peste masura ii este dat sa nu mai aiba putere decat pentru dezamagire "( de la E. Cioran citire! )

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Suntem prea lași că să-i zguduim din temelie!
Pa, pa.

| Kosuchin a răspuns:

Hmmmm...piticania si marinarul trebuie impuscati >:3

| Andrei7520152 a răspuns:

Daca asemena masuri ar fi luate in orice alta tara europeana, ar fi fost revolte pe strazi. ei comit asemenea abuzuri pentru ca oamenii le dau voie

nici eu nu inteleg poporul asta. din moment ce nu urla si aproape toti stau indiferenti... nu stiu poate le place? milioane de oameni au iesit urland prin alte tari pentru muuulltt mai putin

| Borgir a răspuns:

Oamenii au ajuns la un asa stadiu incat nu ai mai intereseaza

| NOBODY a răspuns:

Sfinte Poseidon! Apa se va face sânge.și va veni sfârșitul lumii.E clar.soția lui Poseidon are ciclu

| Bya132 explică:

@Robert, îți poți clădi o familie, dar trebuie să ai bani pentru a o întreține. Un servici? de unde? nu sunt locuri de muncă în România.
@midnightfusion consider că ai dreptate.
@Legiuitoarea, la fel. am impresia următoare: cu cât de ne fac mai rău, cu atât tăcem mai puțin
@SocialBoy, am gândit bine, dar după am observat categoria "Legislație, Politic&Social"
@cristi202, corect "le pasă doar de burtica lor". așa-i românu'. Să-mi fie mie bine; Ce-mi pasă mie că vecinul meu e șomer. Păi, nu consider că este bună această variantă. Adică, mă gândesc că ar fi bine să îl ajuți, deși nu sunt soluții pe vecinul tău șomer să își găsească un loc de muncă, cu un salariu cât de mic, acel salariu, contează!

Mulțumesc pentru răspunsuri, mai aștept și altele, dar până acum consider că userii sunt de-o părere cu mine.

| Nolkyz a răspuns:

Pai faza e ca majoritatea sunt resemnati cu situatia asta... si de asta nu fac nimic.

| ShadowAngel a răspuns:

Si ce legatura are asta cu stiinta sau filozofia?

| Schmuky a răspuns:

Pai, oamenii se plang, dar nu merg de lene, sau nu sunt intr-o stare destul de proasta. Iar cei de la putere sunt pur si simplu chiori...Asa vor ei sa credem, dar nu le pasa

| ASIGURATORUL a răspuns:

Alta solutie nici eu nu vad. Si chiar daca vor veni altii...stii ce scuza vor gasi? Ca au preluat de la ceilalti asa. Daca ai posibilitati sa pleci afara cu parintii ...cred ca ar fi cea mai buna alegere.

| ღArySოﺁℓεღ a răspuns:

Ba vad draga mea numai ca lor nu le pasa.Ei fac tot felul de scheme ca sa faac ei bani si noi putem sa morim ca-i doare'n cot.E destul de greu sa faci proteste deoarece nu sti niciodata ce-ti poate face presedintele.O mare problema este ca toti au votat cu aceeasi tampitii care ne lasa sa murim ca niste ganganii.Si cel imi rau e ca peste cativa ani acnd lumea o sa se trezeasca la realitate o sa porneasca un razboi(poate).Si cel mai mai grav este ca copii sufera foarte mult neavand un pat normal,mancare,jucarii, banii pentru scolii, etc.Ce te astepti daca Traian Basescu le da bani tiganilor ca sa-si ia detoate si ei nici maacr nu muncesc si noi tragem de noi ca de niste caini si tot noi murim.
Vreau sa zic la toti noroc in tara asta! Plecati cat mai puteti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bya.ne este bine. daca nu ne-ar fi am iesi si am tipa.cei care ies si tipa sunt platiti.de politicieni.de opozitie,pentru ca astia de la putere sa nu-si termine reforma legilor si a statului cu toate sistemele lui.ei vor ca acestia sa duca greul, sa-si atraga ura populatiei, si la urma sa vina ei si sa faca pe eroii dar pe reformele astora.iti inchipui ca plange vreunul de mila oamenilor de rand? nici sa nu te gandesti.de 20 de ani s-au perindat toti la conducere si cei deacum si cei care condamna si nu au facut nimic.dar nici reformarea statului nu le convine, fiindca o fac altii.acea disperata,era din aia care asteapta sa -i dea statul salariu pe dea moaca, ajutoare si subventii, iar ea sa nu dea nimic statului.si ca ea sunt foarte multi.santem si vom deveni o tara normala.dar puturosii si coruptii trebuie sa dispara.iar cei cu capul plecat sa devina verticali, si sa fie constienti ca platitori de taxe si impozite cine este in slujba lor si pe cine trebuie sa slujeasca ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutii nu mai sint decit letale.Altfel,la cite partide asteapta ciolanul, in mod sigur ar fi venit cu ea.O revolutie mai rau ne-ar baga in rahat caci se vor trezi multi care n-au nici de unele sa profite din plin de pierderea echilibrului si asa fragil si sa fure tot ce le cade.Despre cei de la conducerea tarii nu pot spune decit ca ar fi benefica o pabusire de scaune impusa de mase.Veti intreba;-De ce nu-si dau demisia? Ptr ca o demisie la ora actuala din partea oricarui om de acolo cind tara e in plina criza e interpretata imediat ca un fel de a cocheta cu lasitatea.Consider in continuare ca vina ne apartine tuturor oamenilor de rind pentru simplu fapt ca nu am invatat inca sa muncim numai pentru noi ci pentru javre care n-au cunoscut munca niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh... Cand am facut apel userilor TPU sa-mi doneze bani, pentru a cumpara o carabina performanta, nu m-a luat nimeni in serios. Acum, stati si suferiti fiindca o meritati! Foarte putini romani au sange-n trotineta. Majoritatea stau si-si plang de mila, clipind des din ochi si injurand printre dinti. Hai sa le rupem botu' nenorocitilor din guvern, dumne... mamii lor de sadici!

| Robert_5202 a răspuns:

Totul e aranjat in guvern.Se poate ajunge la revolutie, dar nu ar fi prea bine, ar muri prea multi oameni.Sigura modalitate este sa-ti cladesti un viitor cu un servici, o locuinta si o familie pe care o poti intretine.Dar, o sa apara soarele si pe strada noastrahappy.Asa ca nu mai fi ingrijorata.

O zi buna.