| Florin12701990 a întrebat:

E adevărat ca armata va devenii din nou obligatorie

Răspuns Câştigător
| koko3475 a răspuns:

Nu e adevarat si sunt sigur de asta. Armata nu mai e obligatorie datorita normelor UE. deci atata timp cat suntem in UE statul Roman trebuie sa se conformeze.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era prea frumos daca era adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiam ca este obligatorie numai pentru cei ce au fost exmatriculati sau nu au intrat la vreo universitate

| Marius94_5839 a răspuns:

Sper, dar nu cred ca este adevarat. Este din cauza relatilor internationale din prezent. La ora actuala, nu se mai promoveaza astfel de lucruri, din pricina faptului ca politica UE este de a actiona prin vorbe, nu prin violenta.

Din cate mi-am dat eu seama totusi, se doreste o technologizare a armatei, si astfel se reduce numarul personalului. Altfel spus, nu mai trimitem un regiment de soldati sa captureze un punct strategic, ci mai bine trimitem o racheta, apoi trimitem si soldatii.

Este practic o noua abordare a razboiului. Este o chestie de doctrine, pe masura ce timpul trece, doctrinele se schimba. Spre exemplu, al2-lea razboi mondial, doctrina germana se numea: " Blitzkrieg ", adica atac fulger, ceea ce inseamna o inaintare puternica a tancurilor pentru a sparge linile adverse, iar mai apoi de a se strecura in spatele lor, in vederea incercurii trupelor inamica ce catre imfanterie, iar doctrina rusa, presupunea o cooperare tanc-imfanterie. Se creeau diversiuni in mai multe puncte strategice, iar atacul final era intr-un singur punct( de regula cel mai slab aparat). Ambele doctrine necesitau un numar foarte mare de soldati care trebuiau antrenati, insa acest lucru nu se putea realiza imediat. De aceea cred eu, ca se insista inca din vremurile vechi pe armata obligatorie, pentru a avea o armata cat mai mare, pregatita.

In zilele noastre, la ce sa mai folosesti un numar mare de oameni, cand poti trimite 3, 4 rachete peste un punct strategic care rad tot, iar mai apoi ceea ce ramane, poate fi anihilat de un grup de infanterie bine dotata si antrenata. Altfel spus, astazi se insista pe calitate, nu cantitate. Calitatea se poate obtine doar daca exista dorinta de a face performanta, nu daca il pui pe Gheorghe sa traga cu pusca, insa el nu este facut pentru asa ceva. Mi-ai prins ideea?

| vvasi a răspuns:

Da.Ca sa oprim degradarea societatii romanesti, noi national-comunistii autentici am hotarat cand vom veni la conducerea tarii o sa o facem obligatorie!

| Ciochinica_Ion_1970 a răspuns (pentru vvasi):

Si, CAND, ve-ti ajunge voi la putere?! Ne-am saturat de comunism, gata! Dispareti, sau apucati-va de construit canale de irigatii, dar cu munca voastra! Gata cu prostii pusi conducatori de "partid"!

| vvasi a răspuns (pentru Ciochinica_Ion_1970):

Vom ajunge la putere atunci cand vita romaneasca se va satura de acest capitalism in care nu are casa, masa, loc de munca sau daca le are, sunt cu costuri foarte mari.atentie in comunism a fost bine, partea de dictatura a lui a stricat mult.asa ca daca vreti case mai ieftine, mancare mai gustoasa, educatie mai de calitate, cultura, etc.tot la noi e solutia!