| Adela11 a întrebat:

Heii! As avea o întrebare în legătură cu Crucea Roșie. În caz de război, voluntarii sunt obligați sa meargă și sa ajute? Sau rămâne la latitudinea ta dacă vrei?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu de ce crezi ca se numesc voluntari? Sau nu cunosti sensul cuvantului?

| dullcat a răspuns:

Nu este nimeni obligat, cu atat mai putin adolescentii care nu au nicio pregatire.Cateva ore de voluntariat nu face pe nimeni apt pentru a se descurca in taberele cu raniti pe front.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Nu stiu cine ti-a zis dar in caz de stare de razboi sau de asediu se va aplica legea martiala iar barbatii intre 20-35 ani sunt chemati la razboi, foarte posibil sa-i puna linia intai, nu conteaza cata pregatire au, li se face pe loc dar sunt eligibili pentru a merge pe front. Practic barbatii fara stagiu mlitar vor fi paravan pentru militarii activi sau vor lupta alaturi de ei pentru tara, mai sunt si rezervistii care sunt folositi in ultima instanta. Daca te impotrivesti faci puscarie, vreo 7 ani nevinovat doar pentru ca nu vrei sa mori pentru tara in niste jocuri politice bolnave, practic "prostimea" trebuie sa apere politicienii si interesele tarii fara sa fim intrebati daca vrem sa facem parte din jocurile lor, populatia e trimisa ca oile in gura lupului. Politicienii vor fi in locuri caldute ferite de orice pericol in loc sa fie primii trimisi carne de tun pe front pentru ca ei sunt cei care provoaca si dau cu batul dupa gard si cand gluma se ingroasa se retrag si dau niste legi in care sa isi apere ga0aza pe modul "lasa ca trimitem prostii sa ne apere". Femeile, copiii si batranii sunt singurii lasati sa fuga din tara, granita se inchide pentru barbatii tineri, ei treubuie sa ramana la lupta ceea ce mi se pare cam nedrept de parca ei n-au dreptul sa traiasca, dar daca n-ar fi n-ar mai avea cine sa apere tara...

| dullcat a răspuns (pentru Drimmero):

Ce treaba are asta cu subiectul voluntari la Crucea Rosie? Eu spuneam de voluntari adolescenti.Am facut si eu voluntariat in liceu, iar adulti nu prea erau. La 20 de ani clar nu te poti numi adolescent.

| Drimmero a răspuns (pentru dullcat):

Nu inseamna ca nu sunt si adulti in Crucea Rosie sau in alte voluntariate, ce am zis eu se aplica pe un esantion de varsta.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Dacă ești obligat, nu te numești voluntar.

| DovleacTurbat a răspuns:

In caz de război, *voluntarii" de la crucea roșie, vor fi înarmați și trimiși în zonele de conflict, desigur, alaturi de restul tinerilor apți de luptă.