| Adiadictie a întrebat:

Oare de ce ami cad dintii? Nici parintii bunicii etc nu aveau dinti.

Răspuns Câştigător
| Andreea278 a răspuns:

De la diferiti factori. Fumat, cafea, igiena neglijata.
Daca vrei sa ii pastrezi pe cei pe care ii mai ai iti recomand o vizita la dentist pentru un consult iar el iti va face un plan de tratament.
Dar pana atunci poti sa te speli pe dinti cu Lacalut Aktiv si cu Sensodyne.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lipsa de calciu, de fluor si a vitaminei C absorbit la nivelul dintilor duce la slabirea osului, dar si a dintilor si gingiei. In lipsa lor, legatura mecanica, precum si alimentarea cu minerale ale dintilor scade, iar dintii cad din locasurile lor, uneori chiar daca sunt aparent sanatoase.
Cauzele caderii dintilor pot fi multiple: lipsa fluorului din apa potabila, consumul insuficient de lactate, consum insuficient de fructe coapte cu continut de vitamina C, ingrijirea necorespunzatoare precum si varsta (cand nu se mai depun, ci mai mult se consuma mineralele din organism).

| RAY a răspuns:

Batranetea simplu

| Freya1 a răspuns:

Alcool,tigari,paradondoza,lipsa de calciu etc

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Dintii nu se pot regenera si nici schimba dupa prima cădere a lor. Dintii unui om matur cad din cauza igienei necorespunzătoare, din cauza gingiei care sangereaza, parodontozei, si altor infectii si probleme gingivale.Acestia cad si dupa o anumita varsta deoarece si varsta este un factor ce determina căderea lor.Acestia pot fi înlocuiti cu altii artificiali ce ajuta la masticatie si la înfătisarea estetica.Meriti"a doua sansa"

| Caro34 a răspuns (pentru FoxyM):

Mai adaugam si problemele de sanatate aparute dupa un timp, lipsa calciului, osteoporoza, probleme osoase etc. Numai bine!

| FoxyM a răspuns (pentru Caro34):

Desigur! Ma gândeam că le stie si dansul. Cele spuse de tine sunt uzuale pe langa cele care sunt doar in cavitatea bucala.Numai bine si tie!happy

| Mirris a răspuns:

In afara de cele spuse de ceilalti o fi si din genetica!? nu stiu sigur dar am auzit ca e posibil.Numai bine.

| Andreea278 a răspuns (pentru Mirris):

Da,si din punct de vedere genetic este posibila pierderea prematura a dintilor.La fel si distrugerea lor.

| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Dintii pot cadea din mai multe motive :
1. Lipsa de calciu
2. Bautură
3. Tigari
4. Parodontoza
5.probleme osoase
6. osteoporozei