| paktpu a întrebat:

Are cineva sa doneze plante de acvariu ( apa dulce) am 4 betta si nu gasesc plante de acvariu la mine in oraș. Primesc și pesti betta si aparate( filtre,pompa de aer, etc).

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut paktpu! Pentru ca nu ti-a raspuns nimeni,si nu ai gasit plante de acvariu,din pacate eu te pot ajuta doar cu un pontbig grinaca chiar vrei plante, insa nu ai de unde sa iei, sa stii ca betta stau foarte bine si fara.Dar daca vrei cu adevarat plante, asteapta pana in martie-aprilie si du-te la o balta din apropiere de unde cu ajutorul unui bat culegi cateva plante din apa, le aduci acasa si le dezinfectezi cu apa si sare de lamaie(o lingurita sare lamaie la 1 litru de apa.Le tii 5 min si le scoti, le limpezesti si le plantezi in acvariu.Ai grija sa iei doar plante mai micute, pentru ca de obicei un acvariu pentu betta este mic, si sa aiba si radacina. Daca vrei sa creasca viguros plantele le vei taia din varful radacinii putin.Si inca o data bafta.Cel mai des plantele se adapteaza acvariului chiar daca sunt temperate ca si climat, cu conditia sa le iei la primavara devreme.Majoritatea speciilor de plante care cresc in baltile noastre(cele care cresc in apropierea malului la 1-2m de mal) o duc binisor in acvariu. Spor la treaba!

| paktpu explică (pentru Doctorfishadi):

Mulțumesc,dar unde pot gasi sare de lamaie?

| Doctorfishadi a răspuns (pentru paktpu):

Sare de lamaie gasesti la orice magazin alimentar la pliculete mici, sau la plicuri mai mari.(de obicei se foloseste la mancare gen ciorba pentru a o acri)! Chiar nu ai auzit de ea?

3 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Iti multumesc pentru apreciere si sa stii ca incerc sa ajut prin acest site toti acvaristii incepatori sau nu, in limita posibilului.