| iHappi a întrebat:

Salut/Buna, fac parte dintr`un proiect de voluntariat bazat pe cetatenia europeana si apartenenta noastra la aceasta Uniune. Ni s`a impus o tema ce consta in acumularea de informatii pe baza unor intrebari pre`stabilite, si eu am decis sa obtin raspunsuri din acest post. Doresc sa va exprimati parerea vis-a-vis de:
1. Care sunt drepturile şi obligaţiile cetăţenilor europeni?
2. Participarea la alegerile europene
3. Spritul civic la nivel european
4. Suntem cetățeni de mâna a doua?
5. Cum se traduce, în proiecte, cetăţenia europeană?

Răspuns Câştigător
| Florincrap a răspuns:

1-Dreptul la libera circulatie, dreptul de a accesa fonduri europene, dreptul de a vota in alegeri europene si locale (de exemplu, daca locuiesti in Viena, poti vota la alegerile locale de acolo in calitate de cetatean european) si altele. Obligatii:cele reglementate de Statele Membre in care un individ este cetatean.
2-Participarea la aceste alegeri pentru parlamentul European este in principal, redusa, deoarece cetatenii considera ca nu influenteaza in mod direct, viata lor.
3-nu stiu
4-Cetatenii europeni nu sunt de mana a 2-a, cu atat mai putin cei din statele recent aderate la UE (aderate in 2004, 2007, 2013).
5-nu stiu.

| iHappi explică (pentru Florincrap):

Ok, mersi de raspuns, da` inca mai am nevoie de 3 si 5. happy

1 răspuns: