| Madhu a întrebat:

Verișoara mea a găsit un pui de șoim în fața casei. Pare ca ar fi Vânturel roșu. Ar părea cu o aripioara luxată, ii curge puțin sânge de la o margini, de la rădăcina penelor. Era puțin cam sifonat când l-a găsit, probabil cineva l-a atacat. E mititel, pare pui. Cabinet veterinar nu avem aproape și nu își permite să plătească drumul și alte costuri pentru el. Știți vreo asociație sau ceva din Suceava sau de pe lângă care ar putea ajuta? A scris și la asociația kola kariola.

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Incearca sa suni la 112
1. nu ai voie sa detii animale salbatice
daaaar
2. nu inseamna ca nu ai voie sa le ajuti (detinerea e relativ la permanenta, adica le folosesti ca animal de casa)

iar la 112, incepi convorbirea cu "asta nu e o urgenta umana, dar avem un pui de soim ranit si am vrea sa stim cum putem sa il ajutam... TE RUGAM FRUMOS SA NE SPUI CE PUTEM FACE"
siiii, vorbeste rar, am sunat in viata mea o singura data la 112, pentru un ajutor medical (ai dreptul sa suni pentru asta) si am fost nervos, asa ca am vorbi asa de repede ca aia m-a luat cu lugulugu sa afle de fapt, ce rahat mananc big grin

| anonima2617181 a răspuns:

Poti sa chemi veterinarul la tine, cauta numere de telefon pe internet.