| MarYoBenucci a întrebat:

1 am si eu m`ai multe intreabri vreau sa`mi raspunda numai cine stie
-cate atmosfere intra intr-o roata de dacie?
-roata a unui microbuz
- roata unui autobuz? "presiunea optima la roti "
-cat are temperatura din congelator?
-frigider
-la poli "N sau S"
- temperatura din desert
-temperatura maxima a corpului bolnav
-temperatura minima a organismului bolnav
-si temperatura din camera voastra?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| Roxana_6190 a răspuns:

Prea multe intrebari, dar 1.intra 2 atmosfere este normal si logic, la microbuz tot 2, la autobuz intra 3(marimea rotii conteaza)2. temperatura din congelator se poate pune cum vrei tu(la frigiderul meu) cam...-8 are al meu, frigiderul 2, 3, 4 grade si polul N are -45, 50 grade, iar cel S un pic mai putin nu atinge -50, in desert cam +50 grade, temperatura maxima a corpului bolnav poate avea de la 37 la 40(mai mult de 40 este moarte), tem. minima este de 37 cu 7, tem din camera mea cand iarna, vara? Acum are cam 23 grade(etajul1). Ma bucur ca te-am ajutat! Te astept si pe la mine!

2 răspunsuri:
| dy a răspuns:

Eu am sa-ti raspund la ce stiu eu: temperatura normala a corpului uman este 36-37. Poate creste pana la 42, 5-43 (se intampla in special in insolatii), temperatura minima este de 34, 5.Peste/sub aceste limite exista risc de stop cardiac. Temperatura in desert defera de la desert la desert, dar este f mare ziua si scazuta noaptea(frig). Congelatoarele au -16 grade. La Polul Nord, unde influenta marii îndulceste putin climatul, temperatura minima ab-soluta a fost de -70°C, în Groenlanda.

| MarYoBenucci explică:

Ms de ajutor