| TAzOVsKY a întrebat:

1 )Ce inseamna 50 de metri plat?
2) Cum si ce sa fac ca sa progresez la alergarea de viteza si de rezistenta?
dau funda!

3 răspunsuri:
| Banannie a răspuns:

1) Adica 50 de m viteza pe o suprafata de teren plata
2) Prin foarte mult antrenament
de ce, dai la academia de politie?

| TAzOVsKY explică:

@Bananie...:d da, doar ac dau la Campina :d.cel putin asa cred mi-e frica de probe atat cele scrise cat si fizice...crying nu stiu incerc.tu ce ma sfatuiesti :d?

| Banannie a răspuns (pentru TAzOVsKY):

Pai am vrut si eu sa dau la Academie si am renuntat cu 5 zile inaintehee hee.
Daca vrei sa dai fa meditatii in special la gramatica si la limba straina pentru ca sunt niste exeptii pe care nu ai cum sa le inveti singur(a), iar 90% din intrebari sunt din exeptiile astea gramaticale. Iar la probele fizice sa stii ca daca nu ai calitati de atlet e foarte greu, chiar daca atunci cand auzi 50 de m in 8.2 sec si 1 km in 4.10 ti se pare o joaca. Deci meditatii la cele doua si antrenament de cel putin 4 ori pe saptamana. Si pentru ca presupun ca o sa ma intrebi de ce am renuntat iti dau copy la un alt raspuns pe care i l-am dat zilele trecute unui baiat ce avea dubii despre Academie de Politie. Raspunsul e cu opinia mea despre scolile de politie si cu experienta mea esuata:
" Buna! Eu mai am cateva zile si incep primul an de facultate. In clasa a 12-a am pierdut un an facand meditatii la istorie, romana si engleza si mergand aproape zi de zi la stadion pentru a ma mentine in forma( asta a fost partea pozitiva). Eu am renuntat cu 5 zile inainte, adica pe 12 iulie m-am hotarat sa nu mai dau si pe 17 iulie trebuia sa ma prezint la Bucuresti. Sa-ti spun de ce: singurul motiv pentru care optasem pentru Academie era acel amarat de loc de munca pe care ei ti-l asigura in mod garantat si dupa ce am pierdut un an degeaba, timp in care nu am avut deloc timp sa invat pentru bac pentru ca se stransesera destule materii( am dat bac-ul la mate si la chimie organica), asa sa revin la idee ca m-am cam pierdut in explicatiihee hee mi-am dat seama ca nu merita sa fac asa ceva pentru ca nu cred ca mi se potriveste, nu cred ca asta e ceea ce imi doresc si nu cred ca as fi fericita facand lucrul asta. Mai mult decat atat de ce sa ma duc acolo unde ei iti asigura postul garantat, unde nu e niciun fel de concurenta, tot ce trebuie sa faci e sa stai 3 ani acolo si apoi pac ai loc de munca; pai chiar asa suntem? nu putem mai mult? nu putem sa demonstram ca suntem cineva si ca suntem in stare sa ne angajam si singuri? de fapt satisfactia va fi inmiita atunci cand imi voi castiga singura postul pe care-l voi ocupa. Singurul lucru bun in tot anul pierdut a fost ca am facut muschi pe picioare, ca am pus limba engleza la punct si ca stiu toate datele importante din istoria romanilor( rusine sa-mi fie ca inainte imi erau cam vagi). Dar daca tu simti ca asta e ceea ce ti se potriveste si ca asta vrei sa urmezi Go on! vei fii un fericit, daca inca mai ai dubii mai stai si reflecteaza pentru ca e oribil sa muncesti un an de zile fara sa gandesti bine bine bine inainte sad.
Bafta!
"