| ParanoidKidu a întrebat:

1.Deci am o problemă mică...Astazi mi-am pus aparat dentar fix si cand am ajuns acasa era vremea mesei, si din cauză ca am aparat dentar mănânc extrem de greu si inghit mâncarea cu frică. Ce pot să fac să reduc discomfortul?
2.Pe drum de la dentist m-am intâlnit cu 2 cunoscuţi care mi-au zis tot felul de prostii(tocilaru, prostu, dinţi defecţi etc) şi cand am ajuns acasa am inceput sa plâng din cauza durerii din suflet. Mi-e aşa frică de ce-o sa zică colegii mei după vacanţă. Ce as putea sa fac? Funda :* aa si scuze de categorie...happy

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând trebuie să consumi alimente lichide, semilichide și semisolide, exclus solide pentru că durerea va fi mai puternică deoarece dinții sunt mișcați pentru o nouă așezare corectă a lor pe alveola dentară.
Iar în al doilea rând nu mai plânge că te-ai întâlnit cu niște copii extrem de răi, tu îți faci o corecție care nu durează toată viața, nu asculta în gura lumii, tu să fii frumos.
Fruntea sus, oamenii sunt plini de ură și venin.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Da-i in ma-sa de prosti! Cu aparatul dentar o sa te obisnuiesti in cateva zile, nici nu o sa iti mai dai seama ca il ai. Pun pariu ca vreo cativa din aia care au ras de tine au si ei nevoie de aparat dentar. Fa-le recomandari! Capul sus!

| diana5555 a răspuns:

Mananca ceva moale si ia calmante

| FuwafuwaNoKumo a răspuns:

Nu trebuie sa pui la suflet. Si eu am purtat aparat dentar fix. Eram panicata ca toti vor rade de mine, insa toti mi-au spus ca-mi sta bine. Numai eu eram aia negativista care plangea ca nu imi sta bine si ca ei sunt doar amabili cu minelaughing. Am purtat doi ani aparatul dar se vad rezultatele. Foarte bine ca ti-ai pus aparat. Vei avea dinti frumosi.
E normal sa ai dureri. Eu am avut si jos si sus. Doua saptamani m-au durut dintii. Trebuie sa ai grija cum mesteci, sa iei bucatele mici. Nu te forta. Mananca si tu ceva mai moale.
Mult succes.