| Maiaaiaia a întrebat:

A auzit cineva dintre voi de o asa carte scrisa de Stacy Kramer "50 zile pana la sinuciderea mea"? Daca da, unde o pot gasi online sau sa o procur?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Exista carti care degradeaza starea psihica si pot conduce fie spre o periculoasa alienare (fie ea si temporara...) fie spre o degradare a starii sufletesti care astfel poate conduce spre depresie... Oare nu e altceva mai placut de dorit decat asta? sad
Exista carti si filme care au generat sinucideri in lant (as prefera din cauza curiozitatii sa nu dau exemple). E cazul sa ne ferim de orice "toarta" care mai tarziu poate fi foloosita impotriva noastra...

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii... happy

| Maiaaiaia explică (pentru milan9):

Multumesc,sunt de acord, insa titlul cartii m-a intrigat nu in acel sens, decat ca ma tenteaza sa vad despre ce se vorbeste!

| milan9 a răspuns (pentru Maiaaiaia):

Insasi curiozitatea poate fi foarte daunatoare...
"Exista carti care degradeaza starea psihica si pot conduce fie spre o periculoasa alienare (fie ea si temporara...) fie spre o degradare a starii sufletesti care astfel poate conduce spre depresie..."

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Http://www.goodreads.com/author/show/1423036.Stacy_Kramer Astea sunt toate cartile scrise de ea de care am aflat. Cat despre o carte cu acest nume nu am auzit nimic. Sorry :(

| nunuconteaza a răspuns:

Eu o citesc an limba rusa, si nu este deloc o carte care sa te aduca la starea de depresie, este o carte despre viata unei adolescente ..pare mai degraba o adolesenta din filmele americane, cea mai buna prietena a ei fiind cea mai populara fata din scoala, ea fiin mereu an umbra. este andragostita de prietenul celei mai bune prietene si face diferite chestii nebunesti, ca orice adolescent, si apoi antelege ce nu e corect si ce este bine...si tot ce i se intimpla, scrie an agenda ei. cam asa ceva

| Balan_Roxana_1999 a răspuns:

Eu citesc acum aceasta carte doar ca in limba rusa.Ti-o recomand, este foarte interesanta.O poti gasi foarte usor pe internet "50 дней до моего самоубийства"