| Chocoleataa a întrebat:

A avut cineva bulimie nervoasa? daca da cum a scapat de ea?

Răspuns Câştigător
| YoannaYoanne22 a răspuns:

Nu,nu am avut asa ceva, dar este o boala psihica grava care necesita tratament cat mai rapid.Cu cat lasi mai mult aceasta boala "sa prinda radacini" cu atat mai greu iti va fi sa te vindeci.Va pune stapanire peste psihicul tau si te va distruge.Vei devein sclava ciclurilor repetate la nesfarsit de infometare,binge, vinovatie&purge, un cerc vicios din care se iese greu.
Depresie, irascibilitate, disperare.Iti vei vedea propiul corp intr-un mod dismorfic.
Te vei izola de oameni, te vei uri, te vei lupta zi de zi cu demonii din capul tau...
Iar astea sunt doar efectele pe plan psihologic, efectele pe plan fiziologic/biologic sunt cel putin la fel de devastatoare:

Efectele fizice ale bulimiei

De multe ori, persoana suferinda de bulimie nu este subponderala si deci efectele bulimiei nu deriva din malnutritie, ci din obiceiul de a elimina hrana prin vomismente sau folosirea laxativelor.
dureri si usturimi cronice ale gatului
degete cu pielea inrosita si ingrosata, ca urmare a introducerii lor pe gat, pentru a putea vomita
hemoragie interna din cauza rupturilor de stomac si esofag
umflarea mainilor si picioarelor ca urmare a retentiei de apa
spargerea vaselor de sange ale ochilor
umflarea obrajilor si a glandelor salivare
apar constipatia, balonarea (care este luata drept ingrasare) si durerile abdominale
distrugerea dintilor si a mucoaselor gurii
apar ameteala si chiar lesinul
somnul devine neodihnitor, se instaleaza insomnia
reflux acid si ulcer
pierderea menstruatiei
constipatie cronica ca urmare a folosirii laxativelor

In plan biologic:
Esofag Barrett - asociat cu producerea de cancer al esofagului si cauzat de refluxul esofagian
hemoragie interna
scaderea nivelului glucidelor poate duce la afectarea ficatului si rinichilor, si mai departe la deteriorare mentala
palpitatii, scaderea tensiunii, in cazuri grave putand degenera in infarct
sistemul endocrin este grav afectat, iar acest lucru se manifesta in primul rand prin dereglarea sau disparitia ciclului si intarzierea dezvoltarii fizice in intregul ei
scaderea densitatii osoase - osteoporoza
infertilitatea - imposibilitatea de a avea copii - datorita pierderii ciclului si disfunctiilor metabolice.
imposibilitatea de a duce o sarcina la termen sau nasterea unui copil cu malformatii - datorita devitaminizarii si malnutritiei

Exista multe alte moduri sanatoase si placute de a slabi.Incearca sa practice un sport care iti place, sau incearca ceva nou si amuzant (exemplu:kangoo jumps), mananca sanatos.
Bucura-te de viata! Nu merita sa te distrugi.O sa realizezi intr-o zi ca sunt lucruri mult mai importante decat aspectul fizic si kilogramele in viata.

Ia urgent legatura cu un psiholog/psihiatru.Si fii puternica.La noi in tara nu exista clinici speciale pentru tulburarile alimentare.

Tine minte ca esti frumoasa, desteapta si puternica.Stiu ca nu o sa te lasi doborata de aceasta boala.

*Daca vrei sa vorbesti cu mine imi poti lasa id-ul tau.
Stay strong!