| AidaAmaranta a întrebat:

A fost odata pusa o intrebare pe TPU.ro. Aceea persoana a pus intrebarea daca noi sunte pe TPU ca sa ajutam sau ca sa primim raspunsuri! Okey. cei mai multi au scris ca vor sa ajutea cat mai multi oamenii, dar intrebarea mea este: de ce fiecare persoana (( aproape)) cand scrie raspunsurile, mai scrie si "fudita imi dai" unii care au bunu-simti mai zic " te rog, imi dai fundita". Deci daca vrei sa ajuti alti oameni, dc scrieti multi dintre voi un raspuns stupid, si mai jos un pic, "funda?"

Eu personal ( nu stiu cum credeti voi ) dar nu am sa dau fundita la nici o persoana care imi zice sa ii dau funda! oh go on. Dau funda, doar la persoanele cu bun-simt; si care cu adevarat ma-u ajutat! happy

Mersi!

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Niciodata sa nu mai faci greseala ca din cazuri particulare sa faci cazuri generale.Asta e o greseala de logica elementara.Invers intotdeauna, dar asa niciodata. Da, bun sunt 70. 000 de useri care cersesc fundite. Dar 1000 tot au inteles scopul site-ului.Eu cand voi adresa o intrebare si voi adauga "dau fundita" sau cand o sa postez un raspuns si o sa zic:"dai funda?batting eyelashes"promit ca a doua zi imi voi sterge de buna voie contul.Nu cred ca in top 100 sunt 10 care sunt obsedati de fundite.Mai exista si oameni de calitate. Din fericirewinking

| Bacemi a răspuns:

Ai dreptate. Si eu gandesc la fel. E aberant sa dai un raspuns stupid, scris in batjocura si de mantuiala si sa ceri fundita. Chiar si cand e un raspuns util parca e deranjant cersitul ala. Nu e corect. Datoria noastra este de a raspunde cu drag in dorinta sincera de a ajuta pe ceilalti. Daca primim o fundita inseamna ca o persoana a considerat bun raspunsul nostru si i-a placut atitudinea noastra fata de intrebarea pusa si de sentimentele implicate din partea autorulu ei. E ceva frumos pentru mine sa primesc o fundita. Dar asta pentru ca inseamna ca am ajutat pe cineva. Nu pentru ca am scris ce vroia sa auda acel cineva. Nu pentru a castiga mai multe puncte. Mi se pare ipocrizie sa faci asta. Chiar au fost cazuri cand am primit fundita nemeritat si mi-a parut sincer rau. Au fost si cazuri in care nu am primit si mi-a parut rau. Insa nu pentru ca nu am primit fundita si punctele implicit. Ci pentru ca acest lucru a insemnat ca unii gandesc superficial. Si urasc aceasta imagine care se pare ca se propaga in ritm alert.

| ClaraZ a răspuns:

Ai dreptate.

Nu imi sta in caracter sa judec unele persoane, fiecare are mai mult sau mai putin bun simt, depinde de la persoana la persoana. Funditele nu ne tin de cald, probabil e un mod de arata celorlalti ca esti un bun sfatuitor, ca sti sa ajuti oameniI.Nici eu nu am oferit funda celor care m`au rugat sa fac asta, am concluzia ca imi raspund doar pentru funda, ci acelora care chiar m`au ajutat,. Te pup:*

| paramore a răspuns:

Sunt total de acord cu tine si tocmai de aia iy taxez pe toti cei care cersesc fundita cu un frumos ''stupid''batting eyelashes

| pretzel a răspuns:

Si eu sunt de acord cu tine. Te sustin si nu am ce comenta.Bravo! Fundita?laughing tongue...glumeam big grin

| mihai_2762 a răspuns:

Salut!

Aici ai foarte foarte mare dreptate nu am ce comenta. Bravo sunt de aceiaso parere ca si tine.

Bafta

| dya26 a răspuns:

Da si acum toti o sa fie de acord cu ce ai zislaughing si apoi dupa ce raspund la alte intrebari iar cer funda, eu nu inteleg ce castig daca le de funda, funda este asa sa vada alti oameni ca raspunsul tau a fost cel mai bun dintre toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am inteles niciodata aceasta pasiune a unora pentru fundite.Eu una sunt pe site sa ajut, nu ma intereseaza recompensele virtuale care, pana la urma, nu ma ajuta cu absolut nimic in viata reala.Cand trebuie sa selectez un raspuns castigator, il aleg de fiecare data pe cel care mi-a parut cel mai bun. Dulcegariile menite sa ma induplece sa "premiez" un anumit raspuns sau celebrele "funda?","fundita?"etc nu ma influenteaza absolut deloc, cu mine nu le merge. Daca merita, merita, nu e nevoie nici sa ma roage, nici sa-mi impuna asta.