| Maimmai a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine la problema asta la fizica macar sa stiu ce formule sa aplic:
Un corp cu m=2kg se gaseste pe un unghi alfa de 30 de grade la inaltimea de 4metri daca miscarea se face cu frecare sa se determine forta de frecare acceleratia pe planul inclinat si viteza la baza planului inclinat daca pleaca din repaus.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Am citit atent intrebarea ta si, dupa parerea mea, ar trebui sa cunosti in enunt si valoarea coeficientului de frecare miu. Cel putin asta este parerea mea. Ti-am trimis si un mesaj.
Daca nu cunosti pe miu, atunci nu stiu ce sa zic; eventual sa intrebi profesorul de fizica. Bafta!

2 răspunsuri:
| ZOB a răspuns:

Unde ai fost tot anul? laughing

| Maimmai explică:

Gata am aflat si rezolvarea big grin