| Ananas2 a întrebat:

Acum 10 minute, pisica mea a cazut de la etajul 3. traieste, dar cred ca are piciorul rupt. nu avem unde sa ne ducam ca nu mai e deschis la veterinar. ce pot sa fac? o leg la labuta? cum o leg si cu ce? crying(( e julita la botic. i-am dat cu apa oxigenata. e bine? scuze categoria va roog ajutati-ma. dau funda si vot

Răspuns Câştigător
| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Daca are labuta rupta trebuie sa o duci la veterinar nu ai ce sa faci tu...ai facut bine ca ai dat-o cu apa oxigenata la botic. Ai alifie de galbenele prin casa? Daca ai da-o cu ea ii face ff bine dar cu piciorul nu stiu ce sa-ti zic.il poti prinde in doua bucati de lemn de ex. sau in ceva tare... legat cu o carpa sau ceva de genu.pana o poti duce la veterinar.dar asta doar daca esti sigura ca e rupt si nu sclantit. daca e sclantit trebuie sa tragi o data tare de el si gata.o v-a durea pe moment.

5 răspunsuri:
| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Cum mai e pisicuta e bine acum? Ai fost cu ea la veterinar?

| BiaSiAtat a răspuns:

Vai de miiine! Incerca sa intrebi pe cineva de ex mama ta tatal tau... Si sa-i dai cu spirt.O sa o doara pe moment dar va merita. daca ai vata si aaa da incearca cu rivanol daca ai si da-i cu apa receee pe piciorul rupt. daca nu merge da-i cu spirt si infasoara rana cu o carpa si sa-i pui vata. Las-o intr-un loc comod cu mancare si apa langa ea si pune-i o perna moala pe langa.Supravegheaz-o dar sa nu o stresezi pentru ca va devenii nervoasa si nu-i va placea. daca ai timp fa-i un masaj relaxant pe spatic si pe corp pe bortica.se la linsti.Insa ai grija ca noaptea sa nu cumva sa-si faca nevoiele unde nu trebuie. pune-i o carpta la fundulet ca sa nu ai surprize.si macar trezeste-te noaptea sa vezi ce face. Daca o sa se mai vindece si chiar daca nu te vei duce la veterinar dupa perioada sarbatorilor.Noroc si sper sa se faca bine.Anunta-ma prin mesaj cum a mers. Pupiiiic

| ღFrUmUsIkღ a răspuns:

O infasuri cu un pansament la labuta.e bine ca i`ai dat cu apa oxigenata.trebuie sa o tzy in pat si sa nu o deranjezy. o lasi sa doarma si nu o ametesti. sper ca te-am ajutat. funda?

| MissBimbo a răspuns:

Labuta o poti bandaja cu un bandaj de oameni pana cand se va deschide la veterinar.Cand se va deschide sa mergi urgent cu ea. Pentru ca dupa aceia s-ar putea agrava si sa ramana cu labuta rupta. sad Iar la botic poti sa ii pui daca aia saprosan pentru a inchide mai repede ranile.[zgarieturile].Imi pare foarte rau pentru tine stiu prin ce treci si pisicul meu a fost mai rau a fost muscat de un sobolan si dupa cateca zile[cam 1 saptamana] a murit am plans si de aceia stiu prin ce treci.Si sper sa nu se intample ceva rau cu pisicul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nevoie sa o dai cu nimic pe julitura.Aceasta ii va trece singura fara nici-un ajutor.Cat despre labuta,daca poate merge folosindu-se macar putin de ea(verifica lucrul acesta),nu o are rupta si-si va reveni. Daca nu poate merge,du-o la veterinar cu prima ocazie si,pana atunci,las-o asa cum este(bandajatul trebuie facut intr-un fel anume,iar in cazul in care nu e facut corespunzator,nu va ajuta la nimic). Totusi, ma cam indoiesc ca s-a ranit atat de grav; mai cunosc un astfel de caz, o pisica care a cazut tot de la etajul 3 si nu a patit absolut nimic.Un lucru asemanator s-a intamplat si unui motanel de-al meu; intr-un moment in care l-am scapat din ochi, a cazut de la geam(de la etajul 4). Desi s-a lovit la picior, si-a revenit destul de de repede, fara nici-un ajutor.