| raavager a întrebat:

Acum 2 zile miam luat un porcusor de guineea. el nu bea apa din adaptor. sai pun apa intrun castronel?

2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

O sa ii fie lui sete pana la urma. Poate a baut si nu stii tu, daca la magazinul la care la-i luat a fost adapator inseamna ca stie. Lasa-l 2-3 zile cu adapatorul si dupa 2 zile pune-i un castronel sa vezi daca ii este sete daca nu inseamna ca a baut.

| AllmaGirl a răspuns:

Se pune castronel de lut (greu) ca altfel il rastoarna. Aceasta alternativa se aplica doar daca nu este posibil sa cumperi o adapatoare si nu este indicat in cazul in care ai acces la un petshop pentru ca porcusorul este un animal curios si poate intra in apa rece si sa raceasca si in plus va umple apa de talas, fan si ce mai are prin cusca. Cel mai igienic si adecvat e adapatorul cu cioc metalic care se gaseste cam in orice petshop sau farmacie veterinara. Daca este luat din petshop e posibil sa nu stie sa bea apa, in multe petshopuri nu le pune apa. Asa era si a mea si am invatat-o eu. Ia-l pe pat, in brate, pe masa sau unde vrei tu si du-i ciocul de la adapator la botic, bland, fara miscari bruste, doar cat sa ii picure pe nas, si tot asa de mai multe ori pana se va duce singur cu boticul acolo. Inca ceva, nu il tine singur, porcusorii sunt animale de grup si trebuie sa stea cate 2 de acelasi sex (sau mai multi daca vrei). Fiind incepator, te poti documenta cu informatii adevarate (pe internet gasesti multe aberatii) pe www.gemon.ro